Gönderen Konu: Medz Yeğen mi? Vilayet-i Sitte mi?  (Okunma sayısı 4829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Medz Yeğen mi? Vilayet-i Sitte mi?
« : Ekim 14, 2009, 06:55:57 ÖS »
Medz Yeğen mi?Vilayet-i Sitte mi?

ErmenistanBiliyorsunuz Ermeni sorununda iki önemli kavram var.

Medz Yeğen.
Vilayet-i Sitte.Medz Yeğen çok yazıldı çizildi.Bakınız...

Bu nedenle direkt Vilayet-i Sitte ile başlayalım.

Vilayet-i Sitte meselesi:
Çürüksulu Mahmut Paşa"nın ılımlı görüşleri ile desteklenerek 8 Şubat 1914"te Sadrazam Sait Halim Paşa ile Ermeni destekçisi Rus Büyükelçisi Gulkeviç Vilayet-i Sitte (Erzurum, Trabzon, Sivas, Van, Bitlis, Harput ve Diyarbakır)diye anılacak bir antlaşma imzaladı.


Foto: science.yetkintopic.org

Bu vilayetlere Norveçli Binbaşı Nicolas Hoff genel müfettiş olarak atansa da sonuç alınamadan yarım kalmıştır.

Bu hırsla Van Belediye Başkanı Bedros Kapamaçıyan"ı Osmanlı işbirlikçisi olduğu gerekçesiyle 1913"te öldürmüşlerdir.

Ermenilerin bu talepleri Lozan Antlaşmasına kadar da sürmüştür.


Gümrü Antlaşmasının 18nci Maddesi, Antlaşma iki tarafın hükümetlerince onaylanacak ve suretleri Ankara"da tutulacak demesine rağmen Ermeni Taşnak Hükümeti ertesi gün ortadan yok etmişti.

Bunun sonunda da Ermenistan, Kızıl Ordu tarafından işgal edilince Gümrü Antlaşması da onaylanamamıştı.

Ancak Moskova ve Kars Antlaşmaları ile de kabul edilen doğu sınırlarımız hala geçerliliğini korumaktadır.
Böylece Ermeniler, bu ve diğer anlaşmalarla Sevr Anlaşmasını reddetmişler ve bugünkü Türk-Ermeni sınırını kabul etmişlerdir.

Ermenistan"ın değilse bile ABD"nin kursağını tıkayan bu gelişme derhal yeni bir Sevr benzeri planlarla bozulmalı idi.

Çünkü gelecekteki enerji koridorları bu çevrelerin elde tutulmasına bağlı idi.
Bu amaçla birçok proje hayata geçirildi.

Bunların en güçlüsü de SOROS"çu yapılanma olarak bildiğimiz organizasyonlardır.

2008 yılında Rusya"nın Vremya Novostey gazetesi Türkiye"nin Azerbaycan ve Türkmenistan"la birlikte Trans-Türk enerji koridorunu kurmayı hedeflediğini iddia etmişti.
Bu iddiaların içinde ise Ermenistan"ı da kapsaması gereği anlatılmaya çalışılıyordu.


Bu gerçek olabilir miydi?

Oysaki NAHCEVAN garantörlüğümüzde olan özerk bölge olduğu halde ERMENİSTAN, Karabağ ve Laçin Koridorunu işgal ederek bu garantörlüğümüzü adeta bitirmesine göz yuman bir Türkiye nasıl olur da Trans- Türk enerji koridoru kurabilir?
Bu mantıklı gelebiliyor mu?

Evet, mantıklı gelebiliyor.
Çünkü Türkiye"nin Ermenistan ile iyi ilişkiler içinde olması ne yazık ki "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesinden çok, ABD"nin enerji havzalarını kontrol isteği ve Rusya"nın sıcak denizlere açılması için yine ABD ile yaptığı gizli bir anlaşmanın parçası olmaktan öteye gidememektedir.

Konuyu daha evvel de Gürcistan açısından incelemiş idim.
Bakınız.
Demokrasi projesi ve GÜRCİSTAN işgali.
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=2379.0

Bu yazımdan anlaşılacağı üzere Gürcistan, Ermenistan"ın sıcak denizlere inerek hem stratejik açıdan hem de ekonomik açıdan ilerleyişine sebep olmuştur.

Bu anlaşmanın Rusya tarafından destekleniyor olması da işte bu nedendendir.
Yani Çarlık Rusyası"nın Deli Petrov"dan beri Hazar ve üzerinden  sıcak denizlere inme hayali,yine Ermenistan"ı bu şekilde desteklemesi sonucunda karşılığını alacak,bu bölgelerdeki hakimiyetini sağlamlaştıracaktır.

Bu arada hatırlatmak gerekirse Rusya"nın, ABD"nin İran"a bir operasyona izin verip vermeyeceği de hala şüphelidir.

Çünkü Rusya Gülistan ve Türkmençay anlaşmaları ile İran"ın kuzeyinde oluşturmak istediği hâkimiyet düşüncesinden de hala vazgeçmiş değildir.
Bu hayal onların sıcak denizlere inmesinde ki diğer seçenek olarak akıllarında hala kaldığına inanmaktayım.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ile Rusya"nın Bakü-Novorasiski Projeleri; Nabucco Projesi ve rakibi Güney Akım Projesi; Türkiye"nin Trans Hazar Projesi yerine Mavi Akım Projesi"ne destek vermesi; Nabucco Projesi; Samsun"“Ceyhan Projesi; vs... projelerde Türkiye"nin molla vari diplomasisi yüzünden nasıl kayıplarla karşılaştığını hepimiz bilmekteyiz.

Ancak Trans -Türk  projesi yine Türk birliği görüntüsünde ancak İslam kardeşliği kokan bir mollavari girişimden öteye gidemez. Çünkü içinde barındırdığı gizlilik açılacak olursa eminim ki ABD"nin Ilımlı İslam ağından bir sızıntı görülecektir.

Peki, o zaman Türkiye-Ermenistan antlaşması nasıl ve neden hazırlandı?
ABD ve RUSYA"nın destekleri ne anlama gelmekteydi?

ABD"nin Rusya ile yaptığı gizli bir çıkar antlaşması mı var?
Yoksa yenidünya düzeni eskisi gibi iki kutupluluğa doğru mu gidiyor?
Ya da Şanghay İşbirliği Örgütü ve Çağdaş Uygarlık(http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=2167.0) olarak tanımlanan oluşum dâhil, Çin"in önünü mü kesmenin planları yapılmaktadır.

İşte bunları zaman gösterecek elbet ki.
Ancak bilinmesi gereken bir şey var ki o da, Türkiye"nin diplomasisi ne yazık ki yine sınıfta kalmıştır.

ABD"nin Ermenistan himayesi görünümünde Yahudi lobisinden haliyle de İsrail"den vaz geçmesi ya da farklı bir oluşum mu söz konusu?

Çünkü altta sunacağım bazı bilgiler sanki yeni bir dünya düzeninin yapılandırılıyor olduğu şüphelerini adeta haykırmaktadır.
Özellikle de Anadolu Kartalı tatbikatından vazgeçiş şekline bakarsak.....

Şimdi bazı tarihleri anımsayalım:

1-Gizli Belge: S/735, belge no: 492.
Amiral  "Webb"den Lord Curzon"a yazılan 19 Ağustos 1919 tarihli yazı:
"Amerika, Trabzon ve Erzurum"u içine alan bir Ermenistan"ı himaye edecek. Geri kalan 4 ili de Kürt devleti olarak İngilizlerin himayesine bırakıyor."
--------
2-Gizli Belge: S/81, belge no: 10.
16 Şubat 1920 Londra Konferansı tutanaklarından bir başka parça:
"Ermenistan"a 6 ilden başka Trabzon ve Adana da verilmelidir.
-----
3-Gizli Belge: S/60, belge no: 46.
5 Nisan 1920 günü Mr. Lindsay"ın Washington"dan Lord Curzon"a yazdığı yazı:
"Amerikan Senatosu, Ermenistan"ın mandası işini görüştü. 5 yılda 757 milyon dolar verecekler. Başlangıçta 50 bin kişilik bir ordu yollanacak, daha sonra 200 bin kişiye çıkarılacak. Amerika kuvvetlerinin başına General Zames G. Harbord getirilecek. Ayrıca bütün Türkiye"nin manda yapılması için de görüşmeler yapılmaktadır."
--------
4-Gizli Belge: S/71, belge no: 63.
16 Mayıs 1920 günü Sir A. Gaddes"in Lord Curzon"a yazdığı yazı:
"Amerikan hükümeti, Ermenistan"ın Adana"da dâhil korunmasını istiyor. Silah, cephane, demir yolu ve her türlü malzemeyi buraya sevk edecekler. Boşaltım, Karadeniz limanlarında Amerikan bahriyesi tarafından ve Amerikan donanmasının himayesinde yapılacak. Türklerin yapacağı en ufak bir hareket, Amerikalılar tarafından bastırılacaktır."

Gizli belge kaynakları:
Uğur MUMCU - Cumhuriyet, 1 Nisan 1984 (Uyan Gazi Kemal!)
Ayrıca bu kaynak Erol Ulubelen"in "İngiliz Belgeleriyle Türkiye" kitabında da mevcuttur.

Foto: science.yetkintopic.org

-------
Yakın tarihimizden hatırladığımız Glasnost açılımı, bu bölgelerdeki yaşayanları yoksulluğa ittiği için RAND CORP"un dağıttığı kredileri alarak köleleştirilmiş, susturulmuş toplumlar yaratmıştır.

Nasıl ki israil"in zemini WEİSMANN projesi ile atıldı ise Ermenistan"ın güçlendirilmesi hatta İsrail"e alternatif güç oluşturulması zemini de RAND CORP krdileri ile sağlanmıştır.
 
Michael Kozak ABD büyükelçisi olduğunda ve Soros"ça desteklenen IATP(İnternet erişimi ve eğitim programı)"da çalışmış idi.

IATP"ın başlıca faaliyet alanı Beyaz Rusya"da geleceğin liderlerini yaratmak; eşzamanlı olarak da Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan"da uygulamak oluşturuyor.

Kozak, Otpor liderlerine Beyaz Rus muhalifleri eğitme görevi verdiği dönemde Birleşik Devletler ise, Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko"ya karşı bir karalama kampanyası başlatmaktaydı.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko yakın tarihteki bir konuşmasında ,"dünyayı sarsan finans krizinin sebebinin batı ülkelerinde yönetim kademelerinde yayılan rüşvet olduğunu, ekonomik sistemlerde devlet kontrolünün kaldırılmasının olumsuz sonuçlar doğurduğunu" ifade ediyordu.

O zaman başkan Obama ise Tayyip Erdoğan"a Minsk Grubu"nun etkinleştirilmesinden söz etmekteydi.

Ganira Paşayeva Minsk Grubu için ne diyor?
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xat2ls_ganira-payayeva-minsk-grubu-icin-ne_news" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xat2ls_ganira-payayeva-minsk-grubu-icin-ne_news</a>

------------
Sarkisyan ne dedi?
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xat4he_sarkisyan-ne-dedi" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xat4he_sarkisyan-ne-dedi</a>


Erdoğan"da Karabağ sorununun çözümü için  Minsk Grubu"nun Etkin rol almasının Önemine değiniyordu.

Tabii ki bunda Hugo Chavez"in Lukaşenko"ya "şer ekseninden selam getirdim" demesi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov"un Karabağ konusunda MİNSK grubunun ilkelerine bağlı olduklarını açıklaması gecikmeli gibi görünse dahi etkili olduğuna inanmaktayım.

Çok gariptir ancak Karabağ sorunu için özel olarak 1992"de kurulan şu anki eş başkanlıklarını Matthew Bryza(ABD), Bernard Fassier(Fransa) ve Yuri Merziakov (Rusya)"nın oluşturduğu, hatta bir dönem Azerbaycan"ın isteğiyle grubun eş başkanlığına getirilmek istenen Türkiye"nin; Minsk Grubu"nun 2009 Temmuz ayı Moskova"da toplantısına çağırılıp çağırılmayacağı dahi tartışılmıştı.

Şimdilerde ise Tayyip Erdoğan"a Ermenistan sorununun çözümü için (diplomaside sınıfta kalan hükümete) desteklerini esirgemeyenler de elbet ki sürekli nemalarını almaktadırlar.

Geçenlerde Baskın hoca şöyle diyor:
"Türkiye Türklerindir"cilerin kanayan yarası.
Şu meşhur OSI"yi (Open Society Institute-Açık Toplum Enstitüsü)hatırlıyormusunuz?

"Türkiye"de Azınlıklar" adlı kitabı ATE"nin finansörlüğünde TESEV yayınlarından çıkmış Prof.Dr. Baskın Oran"da bu aralar açıklamaları ile aynı cenahta top koşturmaktadır.

Azınlıklar raporunun hazırlayıcısı ve Ermeni sempozyumunun konuşmacısı Baskın Oran"ın canlı yayında, "Kurula danışmadan Azınlık Raporu"nda bazı değişiklikler yaptım. Hatta ifadeleri daksille düzelttim" sözleri ne anlama geliyordu?
Yoksa Baskın hoca"nın kanayan yarası var ya da bir şeyler anlatıyor biz mi anlamıyor muyuz?

(OSIAF) Ermenistan(http://www.osi.am/) kaynaklarından öğrenildiği söylenen bir habere göre Ermenistan"daki Açık Toplum Enstitüsü"nce gerçekleştirilen kamuoyu yoklaması, Ermenilerin yüzde 58,7"sinin yakınlaşma girişimine destek verdiğini gösteriyormuş.

Dink Vakfı ve Sabancı Üniversitesi, 30 Mayıs "“ 1 Haziran 2008 tarihleri arasında, Açık Toplum Enstitüsü"nün desteği ile "Farklılık Çerçeveleri, Etkileşim Biçimleri" başlığı altında bir dizi panel ve etkinlik düzenlemiş.
Türkiye"den ve Ermenistan"dan akademisyenlerin yanı sıra dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda akademisyenin katıldığı etkinlik çerçevesinde sunumlar, tartışmalar ve açık oturumlar yapmışlar.

Tüm bu gelişmelere rağmen ne yazık ki durum topluma sunulduğu gibi değildir.

Avrupa Parlamentosu"nda düzenlenen bir panelde Ermenistan"ın eski müsteşarı Arman Khachatryan "Ermenistan Yukarı Karabağ bölgesini işgal etmemiştir ve Yukarı Karabağ Helsinki kararları ve Birleşmiş Milletler Antlaşması gibi uluslar arası hukuk kurallarını öngören dokümanlara dayalıdır. Ermenistan doğu ortaklığına çok sıcak bakmakta ve bunun daha da ilerletilmesini ve derinleştirilmesini ümit etmektedir. Bölgenin Avrupalılaştırılması büyük önem taşır. Kafkaslar, Türkiye ve Rusya"yı içine alan daha geniş açılımlı ve diyaloga teşvik eden, sorunları birlikte çözmeyi öngören bir ortaklık vizyonu teşvik edilmelidir."diyor.

Panelin kapanış konuşmasını yapan Açık Toplum Enstitüsü"nden Heather Grabbe ise "Ermenistan Türkiye arasındaki gelişmeler çok sevindiricidir. Türkiye- Ermenistan arasındaki kapının açılmasına ilişkin çalışmalar bütün bölge ülkeleri için politik ekonomik işbirliğine teşvik edici gelişmedir."demektedir.

Acaba bu Açık Toplum Enstitüsü illegal mi ki, Türkiye temsilcileri Ishak Alaton, Can Paker ve Osman Kavala, legal görüntü vermek için faaliyetlerini vakıf olarak sürdürme kararı alıyorlar?

Foto: science.yetkintopic.org

Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti Lozan Antlaşması ile tüm bu sorunlarını çözmüş olmasına rağmen hala SEVR"i tartışmaya zorlanan yöneticilerin varlığından sıkıntı duymaktayız.

Acaba Baskın hoca"da Türkiye"ye Nahçıvan"ın garantörlüğünü veren Kars Antlaşması için ne der bilemem.

Lakin ben şunu diyebilirim.
Türkiye garantördür.
Öyle şürekânın dediği gibi bu garantörlüğün müdahale hakkını içermediğini, sadece siyaseten savunma hakkını verdiğini söylemiyorum.

Açık ve net olarak ifade ediyorum.
Yukarda da belirttiğim üzere Moskova Antlaşması"nın 3.maddesi; Türkiye"ye Nahçıvan"ın hem statüsünün hem de sınırlarının değiştirilemezliği konusunda garantörlük vermiştir.

Hatırlatırım ki;1992 yılında Türkiye bu hakkını kullanma kararında ısrarcı olduğunu, Erdal İnönü eliyle dönemin Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovanisyan"a bildirilmişti.

Demek ki Türkiye dış siyasette öyle sıfır sorun kavramları ile uğraşabilmek için sıfır iradeli yönetimlere değil, tam bağımsızlığı şiar edinmiş yönetimlere ihtiyaç duymaktadır.

Vatandaş Türk devletinin gücünü biliyorsa, yöneticilerinden de bu gücü sergilemedeki basiretli davranma hakkı beklentisini baki tutacaktır.

Bize başkalarının güdümü ile oluşmuş iktidarlar, akademisyenler gerekmez.

Bize ne gerektiğini Lozan"da tüm dünyaya ilan ettik.
Gerekirse bir kez daha ilan edebilecek güçte ve azimdeyiz. Buradan geriye gitmek değil daha da ilerisine gitmek azim ve kararlılığındayız.

Lozan notları:
Mustafa Kemal Lozan Antlaşması"nın 4. yıl dönümünde, Türk milleti için siyasi bir zafer teşkil eden bu antlaşmanın Osmanlı tarihinde emsali yoktur diyordu.
26 Temmuz 1927

Değerli dostlar özetle:
Ermenistan"a ya da başka bir ülkenin halklarına Türk milletinin hiç bir düşmanlığı yoktur.
İnanıyorum ki onların da Türk milletine düşmanlığı yoktur.

Her zaman dediğim gibi, yazılarımın hiç birinde direkt olarak hiç bir ülke halkı hedef alınmamaktadır.Hedef olanlar her ülke halklarını yönetmeye talip olan aciz ve zavallı yönetici müsveddeleridir.

"Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" hala ilkemizdir.

Ne Mutlu Türküm Diyene

Ahmet Dursun
--------
DAĞLIK KARABAĞ ve ALMAN HÜKÜMETİNİN İLGİSİ
KAFKASLAR"daki rolü
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=3980.0
---------
Sarkisyan: Karabag"i Asla Geri Vermeyiz!..
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=5610.0
--------
ERMENİ: EMPERYALİSTLER VE ERMENİLER. Soykırım" ın Öteki Gerçeği.
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=3052.0
-------
KAFKASYA, YOLGEÇEN HANI MI?
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=3975.0
--------
"Ermeni İddiaları ve Tarihi Gerçekler" Konulu Panel Notlarım
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=4287.0
-------
Yerevan"da Binlerce Kişi TC. Cumhurbaşkanı Gül"ü Protesto Etti.
BASIN HABERLERİ
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=2645.0
--------
PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TÜRKÎ CUMHURİYETLERDEKİ FAALİYETLERİ. ÖZEL DOSYA
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=2826.0
--------
MUSTAFA KEMAL"İN AĞZINDAN RESMİ BELGELERLE KÜRTLER VE KÜRDİSTAN
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=4798.0
--------
GEORGE SOROS VE CAN DUNDAR İLİŞKİSİ
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?action=dlattach;topic=3589.0;attach=431

Ermeniler Ağrı'dan sonra İncirlik'i istiyor.
www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=16011.0

Erdoğan'ın Baş Danışmanı Ahmet Davutoğlu, Kraliyet Silahlı Kuvvetler...
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=1511.0

Büyükelçilere talimat;Ermeni diasporası ile görüşün.
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=10297.0

Devlet Arşivleri/OSMANLI BELGELERİNDE ERMENİLER (1915-1920)
http://www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=7654.0

Ermeni Sorunu ve Gerçekler(Geniş arşiv)
www.toplumsalbilinc.org/forum/index.php?topic=6048.0

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Pamir'in konuklarından Orhan Çekiç anlatıyor
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2009, 10:16:05 ÖÖ »
Haber Türk kanalında Pamir"in konuklarından Sayın Orhan Çekiç anlatıyor.

<a href="http://www.dailymotion.com/video/xat6iq_orhan-cekic1" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xat6iq_orhan-cekic1</a>

---------
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xat71w_orhan-cekic2" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xat71w_orhan-cekic2</a>

---------
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xat83o_orhan-cekic3" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xat83o_orhan-cekic3</a>

----------
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xatb9x_orhan-cekic4" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xatb9x_orhan-cekic4</a>


Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Haber Türk kanalında Pamir"in konuklarından Sayın Kezban Hatemi anlatıyor.

<a href="http://www.dailymotion.com/video/xatbwr_kezban-hatemi-haber-turk-kanalynda_lifestyle" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xatbwr_kezban-hatemi-haber-turk-kanalynda_lifestyle</a>

-----------
Haber Türk kanalında Pamir"in konuklarından Sayın Murat Mercan anlatıyor.
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xatc8z_murat-mercan_lifestyle" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xatc8z_murat-mercan_lifestyle</a>

----------
Haber Türk kanalında Pamir"in konuklarından Sayın Şükrü Elekdağ-1 anlatıyor.
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xatd35_yukru-elekday1_lifestyle" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xatd35_yukru-elekday1_lifestyle</a>

------
Haber Türk kanalında Pamir"in konuklarından Sayın Şükrü Elekdağ-2 anlatıyor.
<a href="http://www.dailymotion.com/video/xatflh_yukru-elekday2" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xatflh_yukru-elekday2</a>

---------------
TÜRK"ün HAYSİYET,İZZETİNEFİS ve KAABİLİYET"i çok yüksek ve büyüktür...
Böyle bir millet ESİR yaşamaktansa, mahvolsun, evladır!..
Binaenaleyh YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!..
(Mayıs 1919)
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Diaspora Ermenisi sadece ölüm hikayesi bilir.
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2010, 08:58:16 ÖS »
ERMENİ TEHCIRI KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLER

Sevan İnce
Biz 4 Ermeni arkadaş, geçen akşam dernekten çıkmış, Galatasaray" da nargile keyfi yapıyorduk. Laf döndü dolaştı malum konuya geldi. Baktım, herkes aynı husustan dertli: Ermeni asıllı bir Türk ve Sade bir T.C. Vatandaşı olarak Dünya"ya ses nasıl duyurulur? 

Ünlü bir sanatçı, politikacı veya bir dernek başkanı değilsin ki mikrofon uzatıp röpörtaj yapsınlar. Gazeteci değilsin ki fikirlerini köşenden dünyaya duyurabilesin. İyi de, biz bu işten sıkıldık. Bizim yerimize, bilir bilmez herkes konuşuyor. Bir tarafta "Ermenilere soykırım yapılmıştır" diyenler; diğer yanda "soykırım yoktur" diyenler. Şimdiki moda ise "tarihçilere bırakalım" diyenler.. Soykırım yapılmıştır diyenlere bakıyorum, hepsi ya kindar Ermeni diasporası mensubu, veya bunlardan çıkarı olan siyaset erbabı. Yoktur diyenlere bakıyorum, bu konuda derin bir bilgileri yok ama adettir diye reddediyorlar. Tarihçiler deseniz, neyi ortaya çıkartacaklar, Allah Aşkına? Soykırımın belgesi mi olur?  Eskaza ortaya bir belge çıksa, muhakkak karşı bir de belge çıkar, tartışma sonsuza kadar sürer gider.
 
Gerçeği, benden ve benim gibilerden başkası bilemez. Bizler, hadiseleri birinci ağızdan dinlemiş kişileriz. Bizler Türk Ermenileri"yiz..

Türk Ermenileri"nin Harici Ermeniler"den çok ciddi bir farkı vardır.
Bizler, tehcir sırasında, ya Türkiye"de kalmışların veya tehcir bitiminde Türkiye"ye geri dönmüşlerin torunlarıyızdır. Bizler tek tip hikaye dinlememişizdir. Diaspora Ermenisi sadece ölüm hikayesi bilir. Olaylardan sonra geri dönmemiş ve komşularının mahçup yüzlerine tanık olmamıştır. Onlar, bu ölümler için  bütün Türk"leri suçlarlar. Olayları sadece soykırım olarak nitelerler. 

Türk Ermenisi"nde ise daha bol ve daha değişik hikayeler vardır: 

Mesela, dedem, Erzincan"daki çiftliklerinden abisinin alınıp götürülüşünü ve onu kurtarmak için başçavuşa bir eşşek yükü altın fidye verdiğini anlatırdı. Ne abi dönmüş  ne de altınlar. Anneannem, köydeki Ermeni delikanlıların nasıl silahlandırılıp çeteci yapıldıklarını anlatırdı. Üniformalarını yabancı lisan konuşanlar getirmiş. 
Büyükbabam, Kayseri"de tüm sülalesini kurtarmak için çırpınan Osmanlı Yüzbaşı"sı  Sinan"ı ağlayarak anlatırdı. Sayesinde o sülaleden kimsenin kılına zarar gelmemiş. Bizler, katliam hikayeleri dinlediğimiz gibi, bir Ermeni arkadaşı tehcire giderken  askerin önüne yatan Türk"lerin; veya, yurtlarına geri döndüklerinde onlara tekrar  kucak açan Türk komşuların hikayeleri ile de büyüdük.
 
Onun için "bize sorulsun" diyorum. Kimse bizden daha objektif olamaz. 
Bu hadisenin  bir uzun anlatımı vardır bir de kısa anlatımı. Kısası şudur: 
 Tebaanın bir kısmı emperyalist güçlerin gazına gelip ayrılıkçılık yapmıştır. Buna kızan Osmanlı hükümeti bölgede tehcir kararı almıştır. Günün şartlarına göre tehcir (göç)  zor koşullar altında gerçekleşmiştir. Sürgünler, çoluk çocuk muhtelif şekillerde kırılmış ve kıyıma uğramıştır. Bu kırılma hastalık ve açlık sebebiyledir.

 Kıyım ise Osmanlı askeri tarafından organize bir şekilde yapılmamıştır.
Hastalık dışındaki bu ölümler, münferit olaylardır ve sürgünlerin yanlarında götürdükleri altın paraları gasp etmeyi amaçlayan bölgenin eşkiyaları tarafından yapılmıştır. Başka cephelerde de savaşmakta olan Osmanlı askerinin sürgün esnasındaki cinayet olaylarını önleyecek sayıda ve güçte olup olmadığı da bir tartışma konusudur. Hal bu iken, o bölgede bu olayların cereyan ettiği esnada, ülkenin batı bölgelerinde yaşayan Ermenilerin aynı şekilde bir zulme uğramadığı göz önüne alınırsa, buna bir soykırım denemez. Pek çok başka kelime söylenebilir; soykırım hariç.  Kaldı ki, söz konusu 1.5 milyon Ermeni sayısı, ölü sayısını değil kayıp sayısını ifade eder. 

 Biz Türk Ermenileri, iyi biliriz ki: Anadolu, bu olaylar esnasında veya sonrasında, Müslüman olmuş Ermenilerle doludur. Bu kişiler, daha sonra serbest olmasına rağmen kendi dinlerine dönmemişler ve geçmişlerini gizledikleri için kayıp hanesine yazılmışlardır.

Sözün kısası budur.
Konuşmak gerekirse biz konuşur olayların uzun hikayesini anlatırız. Bu konuda bizlerden daha iyi tarihçi de olmaz. Fransızlara gelince. Onlara da küflü peynir yemek düşer.
Kalın sağlıcakla

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Sert ama etkisiz dış politika/Şalom gezetesi
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2010, 03:05:08 ÖS »

ABD Temsilciler Meclisi alt komitesinde kabul edilen kararın en vahim sonucu sanıldığı veya temenni edildiği gibi Türk-Amerikan ilişkileri değil. Kararla birlikte, can çekişmekte olan protokollerin tabutuna son çivi çakıldı, en iyi ihtimalle bu anlaşmalar derin dondurucuya kalktı.
Bu, başta Ermenistan ve Türkiye olmak üzere Kafkasya"daki tüm ülkeler, ilâveten ABD"nin de kaybettiği bir sonuçtur.

Hâlbuki geçen sonbaharda Zürih"te Ermenistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan protokoller, taraflar ve hazır bulunan sağdıç ülkeler açısından fevkalade önemliydi. Metinler sorunlara ad koymayan, önkoşul getirmeyen birer diplomatik üslûp harikasıydı. Ama siyaset hızla girişime el attı. Pek vakıf olmadığı dış politikada tıpkı içerdeki gibi konuşmaktan çekinmeyen Başbakan"ın, protokollerin onayını Karabağ"ın Azerbaycan"a iadesine bağlayıveren ifadesiyle süreç tıkanmaya başladı.
Öyle ki ABD"deki karar öncesinde protokollerin TBMM"de onayının mümkün olamayacağı belliydi - ki bu da oylamayı etkiledi. Oylama öncesinde politikacılar devreye tamamen girdi. İnkârcı ve konuya vakıf olmayan heyetler aşırı özgüven ve Türkiye"nin dünyanın merkezi olduğu kanaatiyle Vaşington seferine çıktılar. Oylama büyütüldü, kamuoyu yanlış yönlendirildi, öyle ki karar sonrasında bugün insanlar "˜ABD soykırımı kabul etti" zannediyor. Hâlbuki önceki benzer kararlar gibi bu karar da genel kurula inmeyecek. Ama oluşan menfi hava, süren iç hesaplaşmalar, muhalefetin fırsatçılığı protokollerin onayını ABD"deki karardan ayrı tutmaya yetmez.

Sorunlu bir retorik
Başbakan"ın ABD ve İsveç oylamaları sonrasındaki tavrı yeni değil. Ekim 2007"de, Temmuz seçiminden muzaffer çıkmış AK Parti önünde yine bir ABD Temsilciler Meclisi karar tasarısı bulmuştu. Başbakan tasarının geçmesi halinde olacakları şöyle serdetmişti: "ABD, bölgedeki çok önemli müttefikiyle ortaklığında kayda değer azalma görür.
Ermenistan da olumlu açılımlar ihtimalini kaybeder". Tasarı geçti. Akabinde Başbakan atılacak adımlar arasında İncirlik anıldığında "Bunlar konuşulmaz, yapılır" demişti. Sonunda Türkiye"nin ABD ile ortaklığında bir azalma görülmediği gibi son dönemde iyice derinleşti. Başbakan"ın ABD ziyaretini iptali konuşulurken 3 Kasım 2007"de ziyaret gerçekleşti. Ermenistan"ın kaybına gelince, o sıralarda yeni başlamış olan protokol müzakeresi sürdü ve metinler geçen sonbaharda imzalandı.
Dünya meclislerinde 1965 yılından bu yana kabul edilen Ermeni Soykırım kararları sonucunda Türkiye bu 20 ülkenin hiçbiriyle ilişkisini bugün İsveç ile yaptığı gibi germedi. Hatırladığım tek ciddî gerginlik 1974"te Fransa"nın Marsilya"da Soykırım Anıtı"nın açılması sonrasında rahmetli Hasan Esat Işık"ı geri çağırmasıydı. Buna mukabil Başbakan, bu 20 ülke arasında Kıbrıs Cumhuriyeti ve Ermenistan dışındakilerin hepsine, hem de birkaç defa ziyarette bulundu. Ekonomik ilişkilerde hiçbir değişiklik olmadı, silâh ihalelerinden men edilen Fransa dahi artık ihalelere çağrılıyor.

Hükümet tepkilerinde eskiye oranla bir sertleşme olduğu aşikâr. Kaygı verici olan ikna ve diyalog iddiasında olan bir dış politikanın birdenbire kadim reflekslerine geri dönmesi. Ardı ardına Vaşington ve Stokholm sefirlerinin istişare için geri çağrılması; Vaşington sefirinin geri gönderilmesini alt komitede alınan kararın Genel Kurul"a inmemesi garantisi gibi imkânsız bir talepte bulunulması; Stokholm ziyareti ile ikili zirvenin tehir değil iptal edilmesi; iş dünyasına bu ülkelerle ilişkilerinin soğutmaları yönünde verilen tavsiyeler; tüm bu "˜sert tepkiler", sert ama boş.
Zira sonunda yine Başbakan ABD"ye gidecek, sefiri de yanında götürecek ve orada muhtemelen  Ermenistan konusunda önemli görüşmeler yapacak. AB"deki en önemli destekçimiz İsveç ile ilişkiler normalleşecek. Ermenistan ile Protokoller en azından seçim sonrasına kadar rafa kalkacak ama Vaşington ziyareti sonrasında Türkiye"nin bir-iki anlamlı jestle güven tazelemeye kalkışmasını beklemeliyiz.
Onur-gururdan geriye ne kalacak?

Bugünkü gayriciddî retorik köklü bir kurum olan hariciyeyi yıpratma potansiyeli taşıdığı gibi hükümetin bu hassas konuda kurusıkı tehditler savurmaktan başka bir şey yapamayacağına da işaret ediyor. CHP/MHP"nin bu konudaki değişmez ittihatçı çizgisiyle tam uyum gösteren AKP, kamuoyunu gerdiği gibi aynı perdesiz ve kendinden emin ifadelerle dünya kamuoyuna konuşuyor, Ermenistanlıları tehcirle tehdit ediyor.

Oylamalarla ilgili "˜itibarı yok", "˜diaspora şov yapıyor", "˜yakışmıyor", "˜tarih önünde sorumlu olursunuz", "˜komedi" gibi gayriciddî ifadeler, keza bu oylamaların basit bir iç siyasî hesaba indirgenmesi, meselenin ne kadar bilinçsizce ele alındığını gösteriyor.   

Bu onur-gurur patlamasından ve protokollerin rafa kalkmasından geriye ne kalacak?

Bugün Türkiye, ABD"nin Demokrat idaresinin indinde görüşünü kabul ettirmek için tüm bağımlılar misali şantaj dozunu her defasında artırmak zorunda olan, sonuçta güvenilmez bir ülke imajı veriyor. Türkiye ile birlikte dış politikanın mimarı Davutoğlu"nun imajı da bu vesileyle büyük yara almış bulunuyor.

İkincisi, daha geniş bir açıdan bakıldığında son dönemde ayyuka çıkmış olan "Türkiye doğuya, Müslüman dünyaya mı dönüyor?" sorusuna verilen cevabın ana unsuru Ermenistan"a açılımdı. Bu ortadan kalktığında geriye Ömer El-Beşir, Hamas ve Ahmedinecad açılımları görüntüsü kalıyor.

Üçüncüsü, dünya âlemi barıştırmaya heveskâr Türkiye"nin kendi iç ve dış bağlantılı meselelerini (Ermeni, Kürt, Rum) çözmedeki başarısızlığı sırıtmaya devam ediyor.
Dördüncüsü, doksan küsur yıldan sonra ilk kez, Ermenilerin başına gelen, aynı zamanda Anadolu"yu da perperişan eden "˜Büyük Felâket"i inkâr üzerine kurulmuş ve dünyada hiçbir kabul görmeyen devlet politikasından farklı bir yol izlenmeye çalışıldı. 1915"in yüzüncü yıldönümü ile gittikçe bunalan Türkiye"nin bu çıkar yol arayışı sonuç vermediği gibi, bildik sert, inkârcı ve savunmacı pozisyonlara anında geri dönüldü.

Sonuçta akıllarda kalacak olan Türkiye"nin kendi sorunlarıyla ilgili inisiyatiflerinin ne denli şark kurnazı, vizyonsuz, muhafazakâr ve taviz alır ama vermez olduğudur. Ama buna rağmen, konumu itibariyle önem arzeden bir ülke olması, adı edilen olumsuzlukların müttefikleri tarafından dengeleneceği anlamını taşıyor. Yani inisiyatif, Dışişleri Bakanı"nın temennisinin aksine hâlâ Türkiye"de değil.  Kanıtı, protokol fiyaskosudur.

Ezber bozamama halleri
Hükümet 2007 yazında Ermeni meselesinde 90 küsur yıllık resmî ezberi bozabilecek bir adım attı. Muradı ne olursa olsun bu adım önemliydi. Ama arkasını getiremedi. Şimdi esip gürlemeyi, fırça/posta atmayı, onur/gurur nöbetlerine girmeyi bir an evvel bırakıp sakinleşmesi, mevta olmuş Protokollerin dışında bir ara yol bularak Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmeyi yeniden gündeme getirmesi gerekiyor. Bu esnada 1915 konusunda resmî inkâr hikâyelerinden ve ittihatçı masallardan farklı birkaç kitaba da başvurabilir. Zira bir yanda Türkiye"nin değişiminden dem vurmak diğer yanda ittihatçıların marifetlerini olumlamak mümkün değildir. Keza ittihatçı zihniyetin "˜mürteci" veya "˜gâvur", farklı kurbanları arasında tercih yapmak da mümkün değildir. 

Dr. Cengiz AKTAR kimdir?
Galatasaray Lisesi mezunu olan Cengiz Aktar eğitimine daha sonra Sorbonne Üniversitesi"nde devam etti. İktisat alanında doktora yapan Aktar, 1989 -1994 seneleri arasında Birleşmiş Milletler"in çalışmalarının için yer aldı ve Avrupa Birliği"nin göç ve iltica politikaları konusunda biçimlenen hükümetler arası danışma kurulunun ikinci başkanı olarak görevlerde bulundu. 1994 - 1999 seneleri arasında ise Birleşmiş Milletler"in Slovenya Temsilciliği görevini üstlendi. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği Bölüm Başkanlığı"nı yürüten Aktar"ın, AB üzerine birçok makale ve kitabı yayınlandı.

Hükümet tepkilerinde eskiye oranla bir sertleşme olduğu aşikâr. Kaygı verici olan ikna ve diyalog iddiasında olan bir dış politikanın birdenbire kadim reflekslerine geri dönmesi.
http://www.salom.com.tr/news/detail/15014-Sert-ama-etkisiz-dis-politika.aspx
------------------
Kimmiş bir de ben söyleyim.

Prof. Ahmet İnsel, Prof. Baskın Oran, Dr. Cengiz Aktar ve  Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu"nun öncülüğünde yılbaşında internette  başlatılacak imza kampanyasının adı "Özür diliyorum." Kampanya  metninde "1915"te Osmanlı Ermenileri"nin maruz kaldığı Büyük  Felaket"e duyarsız kalınmasını, bunun inkar edilmesini vicdanım  kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni  kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür  diliyorum" yazıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim  üyesi Dr. Cengiz Aktar da kampanya ile ilgili olarak Vatan Gazetesi"ne  konuştu.
Kampanya nasıl ortaya çıktı?

Bireyi, bireyin hissiyatını öne çıkaran bir kampanyanın vaktinin  gelmiş hatta geçmiş olduğu kanaatinden yola çıktık. Muhtemelen  yılbaşında çok geniş bir kampanya haline getirmeyi hedefliyoruz.
Vatan

Dr. Cengiz Aktar "ın kim olduğunu anladınız mı?

DAĞLIK KARABAĞ ve ALMAN HÜKÜMETİNİN İLGİSİ

Ahmet Dursun

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Ermeniler toprak istiyor
« Yanıtla #5 : Aralık 16, 2010, 11:25:48 ÖS »
ABD"de Ermeniler, 1915 olaylarında mülklerini kaybettikleri iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Merkez ve Ziraat bankaları aleyhine yeni bir dava daha açtı.

<a href="http://www.dailymotion.com/video/xg5mxw" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">Ermeniler toprak istiyor</a>

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Ermenistan"ın başkenti Kars olmalı.
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2011, 01:34:40 ÖS »
Ermeni lider Kars"ı istedi!

DHA
Ermenistan"ın sözde soykırım iddiası dünyaca tanındığında toprak talep etmesi hep konuşulanlar arasındaydı. Ermeni lider Vahan Hovhannisyan, öyle bir açıklamada bulundu ki Türk-Ermeni ilişkilerinin gelecek günlerde daha da gerilmesine neden olacak gibi görülüyor.

İşte o açıklamanın satır başları:
Ermenistan"da Türkiye"ye karşı sertlik yanlısı Taşnak Ermeni Devrimci Federasyonu"nun (ARF) lideri Vahan Hovhannisyan, Ermenistan"ın başkentinin Kars olması gerektiğini söyledi.

Ermeni lider Kars"ı istedi!
Taşnak lider, halen Dağlık Karabağ"ın başkenti olan Stepanekert"in Ermenistan"ın da başkenti olması gerektiği yolunda son zamanlarda aşırılık yanlıları tarafından sıkça dile getirilen tartışmaya bambaşka bir iddiayla katıldı.

Hovhannisyan, Ermeni Civilitas Vakfı tarafından düzenlenen bir konferansta konuya ilişkin düşüncesini aktarırken, "Spepanekert"in Ermenistan başkenti olmasına karşı değilim, ancak ben Kars"ı tercih ederim. Ermenistan"ın başkenti Kars olmalı" dedi.

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Karabağ"ı biz aldık; Ağrı"yı size bıraktık

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye"nin doğusunda bulunan ve Ermeniler tarafından "Batı Ermenistan toprakları" olarak adlandırılan Ağrı Dağı bölgesinin geri alınmasını yeni nesillere görev gösterdi.

26 Temmuz 2011

MOSKOVA - Ermenistan"da dün düzenlenen Ermeni dili ve edebiyatı yarışmasında öğrencilerden birinin, "Batı topraklarımızı Ağrı Dağı"yla birlikte geri alabilecek miyiz" sorusuna yanıt veren  Serj Sarkisyan, "Bu sizin neslinize bağlı. Mesela benim nesil üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi" dedi.

Hürriyet"in haberine göre; Sarkisyan sözlerini şöyle sürdürdü:

"90"lı yıllarda vatanımızın parçası Artsah"ı (Karabağ bölgesini) düşmanın elinden kurtardık. Her neslin bir görevi vardır. Siz de ileride bizim gibi görevinizi yerine getirip getirmeyeceğiniz birlik ve beraberliğinize bağlıdır. Biz Ermeni ulusu her zaman Anka kuşu gibi küllerden dirilmeyi başarmışızdır. Ama şunu da söylemem gerek. Günümüz dünyasında ülkelerin itibarı yüzölçümüyle ölçülmüyor. Ermenistan modern, güvenli ve ekonomide başarılı ülke olursa itibarı da o denli yüksek olacaktır."

ntvmsnbc

Çevrimiçi ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 20.894
 • Puan: +98/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Sarkisyan"ın Açıklaması Türkiye"ye Savaş İlanıdır.
« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2011, 06:32:13 ÖS »
Sarkisyan"ın Açıklaması Türkiye"ye Savaş İlanıdır.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Ermeni gençleri ile katıldığı bir programda Dağlık Karabağ bölgesinin kendi nesli tarafından alındığını ve Ermeni gençlerinin ise Ağrı"yı almaları gerektiğini ifade emiştir. Bu açıkça Türkiye"den toprak talebi ve savaş ilanıdır. Dolayısıyla da Sarkisyan"a verilecek cevap bu çerçevede ve yaptırımları da içerecek nitelikte sert olmalıdır.
 
AKP hükümetinin Kürt Açılımı adı altında sürdürdüğü terörü ve teröristi meşrulaştırma girişimi neticesinde Türkiye"de Habur görüntüleri eşliğinde terör ve terörist azdırılmıştır. "Futbol diplomasisi" adı altında sürdürdüğü "Ermeni Açılımı" neticesinde ise maalesef Ermeni Devlet Başkanı azdırılmış ve Türkiye ile küstahça konuşacak bir noktaya getirilmiştir. Bursa"da Cumhurbaşkanı Gül tarafından özel ağırlanan Azerbaycan bayrağı Bursa"da stada sokulmazken Sarkisyan özel ev yapımı dolmalar ile ağırlanırken bizim bütün uyarılarımız dikkate alınmamıştır. Bugün nasıl terörde gelinen noktada hükümetin sürdürdüğü politikanın yanlışlığı anlaşılmışsa, Ermeni açılımının da ne kadar yanlış bir politika olduğu Sarkisyan"ın bu son açıklaması ile bir kez daha anlaşılmıştır. Ancak hükümetin bunu yeterince anlamadığı ve durumun vahametini algılayamadığı da görülmektedir. Zira Başbakan Erdoğan"ın Sarkisyan"a cevabı yeterince sert değildir. Türkiye"ye açıkça savaş ilan eden birisine verilecek cevap çok daha sert olmalıdır ve sözlerini geri alıp özür dileyene kadar da sert uygulamalar derhal devreye sokulmalıdır.
 
Oysa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "bir gün Ermeniler Türkiye"de hem ev satın alabilecek ve hem de buraya yerleşebileceklerdir" açıklamasında bulunabilmektedir. Hükümet bu açıklama ile yetinmemekte 11 Eylül"de Erivan-Van uçuşlarını başlatmaya hazırlanmaktadır. Türkiye"den toprak talep eden Sarkisyan bu girişimler ile ödüllendirilmektedir. Türkiye derhal bu tür girişimleri durdurmalı, Ermenistan ile sürdürülen gayri resmi bütün diyaloglar ve ulaştırma kanalları kapatılmalıdır.
 
Ayrıca Sarkisyan"ın bu açıklamalarından sonra kendi rızası ile Ermenistan"ın Dağlık Karabağ"daki işgaline son vermeyeceği görülmeli ve bir an önce bu işgalin son vermesi için yeni bir uluslar arası girişim başlatılmalıdır.
 
Sinan OĞAN
MHP Iğdır Milletvekili
--------
Davutoğlu Ermenilere; Bir gün gelecek sizin de Türkiye"de eviniz olacak.

 

Son İletiler/Konular

1 MAYIS, NASIL 1 MAYIS OLUR? Gönderen: Mehmet Akkaya
[Bugün, 06:09:57 ÖS]


Banka hesabı olanlara kritik uyarı. Gönderen: ahmetdursun
[Bugün, 01:13:32 ÖÖ]


Bir Gayri Müslim Kâ’be ye intihar saldırısı gerçekleştirebilir mi? Gönderen: ahmetdursun
[Bugün, 01:07:09 ÖÖ]


Terörist beslemek pahalı iştir. Gönderen: ahmetdursun
[Bugün, 12:26:26 ÖÖ]


Devlet Bahçeli'den Hükümete Destek. Gönderen: ahmetdursun
[Dün, 11:21:15 ÖS]


İngiliz yazardan çarpıcı iddialar: Erdoğan, CIA ve Suriye... Gönderen: ahmetdursun
[Dün, 11:14:45 ÖS]


Kdz. Ereğli’de ‘Kutlu Doğum Evi’nin açılışı yapıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Dün, 06:23:18 ÖS]


Putin, Ürdün Kralı Abdullah’la Suriye’de barışçıl çözüm için anlaştı. Gönderen: ahmetdursun
[Dün, 05:28:51 ÖS]


Prof. Dr. Nevzat Tarhan Selfie’nin zararı da var. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 13, 2014, 03:01:01 ÖS]


İLK TÜRBANLI CENİNDEN SONRA İLK TÜRBANLI REKTÖR YARATILDI ! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 13, 2014, 12:13:09 ÖS]


Türkiye’ye 3 ay süre verildi! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 13, 2014, 11:56:53 ÖÖ]


TSK’nın kitabı yeniden yazıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 13, 2014, 11:27:16 ÖÖ]


Hz. Muhammed'in Kamyonet Kaçırması Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 13, 2014, 02:14:17 ÖÖ]


Toprak olmayabiliriz, Pek çok ceset artık bozulmuyor... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 12, 2014, 05:18:21 ÖS]


Ağaçlar ayakta ölür!!! 'Sırada çocuklar var' dedi, kadavra oldu. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 12, 2014, 04:14:28 ÖS]


Federasyona giriş. Cihatçıların roket rampası “Öztürk” mü? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 12, 2014, 03:59:23 ÖS]


Rusya Vatandaşlarını İkaz Etti! Rusya’dan Nükleer Tehdit! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 12, 2014, 03:53:49 ÖS]


Sârinle ılımlılaşanlar! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 12, 2014, 11:06:29 ÖÖ]


'SOROS'UN VELEDLERİ HER YERDE AYNI! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 10, 2014, 06:39:51 ÖS]


Türkiye'de Laiklik yok ama, LAİKLİK GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 10, 2014, 06:16:07 ÖS]


Tarih Mi, Yoksa Tarihcilik Mi Son'a Erdi? Gönderen: PLMPLM
[Nisan 10, 2014, 05:54:47 ÖS]


YOK EDİP ÖLDÜREN UYGARLIK Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 10, 2014, 05:31:30 ÖS]


Bakanlık Risale-i Nur basımını durdurmuş. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 10, 2014, 05:17:34 ÖS]


Seymour Hersh Suriye'deki kimyasal için Elimde belge var dedi. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 10, 2014, 03:05:31 ÖÖ]


Genel AF Öcalan'ı kapsamalıdır. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 10, 2014, 02:08:30 ÖÖ]


AKP hükümeti Kürdistan'ı MİT eliyle kuruyor. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 09, 2014, 11:22:15 ÖS]


ANAYASA MAHKEMESİ KARARI VE TÜRK-İŞ İLE TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NE ÖNERİ Gönderen: Mehmet Akkaya
[Nisan 09, 2014, 09:06:50 ÖS]


Ya Devlet başa, Ya Kuzgun Leşe. CUMHURBAŞKANI adayım Kanadoğlu. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 08, 2014, 08:25:46 ÖS]


Celal Şengör - Birbirini Yalanlayan İnançlarla Bilim Yapılabilir mi? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 08, 2014, 03:46:40 ÖS]


Bu film inançlarımıza aykırı! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 08, 2014, 12:08:59 ÖÖ]


FAȘİZMİN KİTLE PSİKOLOJİSİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 07, 2014, 11:59:50 ÖS]


Aile reisi erkek midir kadın mı? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 01:38:47 ÖS]


Fethullah Gülen Türkiye'ye iade edilecek mi? 'Paralel yapı' operasyon sinyali. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 01:35:37 ÖS]


MEMLEKET...! Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 01:22:27 ÖS]


Mehmet Ali Şahin: Başkanlık sistemi (Kürdistan) eninde sonunda olacak... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 12:33:32 ÖS]


Haşim Kılıç paralel AYM'nin başkanı mı? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 12:29:07 ÖS]


Erdoğan erken seçime karşı çıktı, 'Bayburt formülü' gündeme geldi. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 12:26:04 ÖS]


Artık Hakkâri’de TC ve TSK yok… Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 12:06:38 ÖS]


YARGITAY'da inançlarının gereğini yapmıştır. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 11:06:14 ÖÖ]


Çok dikkatli bir analiz, yerinde tespit ve sorular. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 10:34:51 ÖÖ]


Yeni vergiler yolda, Kürdistan'ın kurulum parası bizden çıkacak. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 01:58:21 ÖÖ]


PKK ve AKP neden kazanıyor? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 01:19:54 ÖÖ]


Başbakan'ın avukatı THY yönetiminde. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 07, 2014, 12:34:30 ÖÖ]


Gökhan Ahi, internet sitelerinin kapatılması için bir kanun bulunmadığını... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 06, 2014, 11:37:45 ÖS]


Suriye'deki kimyasal saldırıyı MİT planladı... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 06, 2014, 08:02:34 ÖS]


PC Performer... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 06, 2014, 07:17:04 ÖS]


Hapisten çıkmak için Kürdistan pazarlığı yapıldı mı? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 06, 2014, 04:27:52 ÖS]


Bozdağ: "Anayasa Mahkemesi çizilen sınırları aşmıştır" Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 10:31:05 ÖS]


Yol kesen PKK'lıyı öldüren polise suç duyurusu Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 10:10:32 ÖS]


Bu gün PKK, Diyarbakır-Bingöl karayolunu kesti Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:59:23 ÖS]


Washington: Erdoğan 17 Aralık iddialarını yok edemez Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:41:12 ÖS]


Abdüllatif Şener’den müthiş iddia... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:38:00 ÖS]


1946 seçimlerinde hile... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:32:54 ÖS]


Ynt: Paralel Kürdistan Kumpası. Türkiye Eyaletlere bölünecek. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:30:17 ÖS]


The Times’ten Erdoğan’a, 'Sahte demokratlar kendi mezarlarını kazarlar...' Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:26:23 ÖS]


Türkiye uluslararası arenada katliamcı, soykırımcı ilan edilmek isteniyor. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:20:22 ÖS]


Ynt: Paralel Kürdistan Kumpası. Türkiye Eyaletlere bölünecek. Gönderen: Meltem yeli
[Nisan 05, 2014, 09:15:01 ÖS]


AYM'NİN TWİTTER KARARI GÜL VE ERDOĞAN'I TERS DÜŞÜRDÜ Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:09:12 ÖS]


Kemal Derviş, "Öcalan'a vatan haini denilmemeli." Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 09:06:26 ÖS]


YouTube davasında flaş gelişme Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 08:54:26 ÖS]


Kemal Derviş'ten muhalefete tavsiyeler Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 08:42:16 ÖS]


Paralel Kürdistan Kumpası. Türkiye Eyaletlere bölünecek. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 08:31:44 ÖS]


4 Bin Yıllık Tohum Canlanıyor Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 01:32:24 ÖS]


Kulakta Altın oran masalı, estetik... Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 05, 2014, 01:29:42 ÖÖ]


Çok Eşlilik ve Kur'an ın Tavsiyesi. Gönderen: halukgta
[Nisan 05, 2014, 12:13:45 ÖÖ]


Turfan Karızları (Yer Altı Su Kanalları) Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 04, 2014, 11:10:30 ÖS]


72 milyon yıllık dinozor kuyruğu fosili bulundu. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 04, 2014, 12:45:10 ÖS]


Suudi Arabistan'da ateistler terörist sayılacak Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 03, 2014, 07:16:27 ÖS]


KABAHATİN ÇOĞU SENİN CANIM KARDEŞİM Gönderen: Mehmet Akkaya
[Nisan 03, 2014, 07:06:04 ÖS]


ANAYASA MAHKEMESİ, İŞGAL ALTINDAKİ 59 KURUMUN KAMUYA DEVRİNİ EMRETTİ. Gönderen: Mehmet Akkaya
[Nisan 03, 2014, 07:05:23 ÖS]


Çalışan kadınları taciz edin twiti. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 03, 2014, 07:05:07 ÖS]


GİRİT YENİDEN KARIŞIYOR, GİRİT HALKI BAĞIMSIZLIK MEŞALESİNİN PEŞİNDE Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 03, 2014, 05:55:03 ÖS]


Mardin Adayı, Süryaniler Şaşkın ve Mutlu. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 03, 2014, 05:30:34 ÖS]


Nasturiler, Süryaniler, Asuriler Büyük Asur Devleti için harekete geçmişler. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 03, 2014, 05:25:57 ÖS]


Şimdi de köyleri çalıyorlar, Bir gecede 16 bin köy kente katıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 03, 2014, 12:09:49 ÖÖ]


Alkol Piyasası. TAPDK ruhsat verme yetkisi Tarım Müdürlüğüne devredildi. Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 02, 2014, 01:36:21 ÖÖ]


SANDIKTAN KEDİ ÇIKTI Gönderen: Meltem yeli
[Nisan 02, 2014, 12:02:24 ÖÖ]


Enam Suresi 116. Ayetin Uyarıları. Gönderen: halukgta
[Nisan 01, 2014, 12:20:02 ÖS]


Kapılarına kilit vurması gereken parti ya da liderler kendisini acaba bilir mi? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 31, 2014, 05:26:02 ÖS]


YSK SEÇMEN SAYISINI 1,5 milyon EKSİK AÇIKLADI. Prof. Dr. Dursun Ali Ercan Gönderen: ahmetdursun
[Mart 31, 2014, 04:56:58 ÖS]


Üzülme, Y-CHP bunu hak etmiştir. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 31, 2014, 02:52:10 ÖÖ]


Sandıkların çoğunda hırsız var, yolsuzluk patlaması yaşanıyor. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 08:13:28 ÖS]


Hırsız rezaleti devam etti. Ankara'da büyük skandal! Sandık başkanı oy yaktı! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 07:35:02 ÖS]


İŞTE SAPANCA GÖLÜ'NÜN İÇLER ACISI SON HALİ Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 04:57:38 ÖS]


Halk otobüslerinden 65 yaş üstü yolcular ücretsiz yararlanacak. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 03:31:00 ÖS]


Çıplak Kadınlar Seçim Sandığını Basıp Eylem Yaptı. Linç girişimi oldu. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 02:57:36 ÖS]


Şafak Pavey'e laiklik ödülü. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 02:03:09 ÖS]


İ. Melih Gökçek ağlayarak oy dilendi. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 30, 2014, 01:04:36 ÖS]


Yandaşlar türbe, cami bombalarsa iftihar ederim demek mi istiyor? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 04:22:10 ÖS]


Diyanet Faşizmi Fetva ile savundu. Diyanete göre Gül küffar mı? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 04:01:45 ÖS]


FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA…! ÇOK BASİT… Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 03:11:51 ÖS]


Faşizm az evvel başardı... Youtube bitti. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 01:15:47 ÖS]


Prof. CANDAN, üniversitelerde “YAT ve YATIRIMCILIK” kürsüleri kuracakmısınız? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 12:43:55 ÖS]


Fethullah’a hapisane yolu açılıyor mu? Gülen'in yeşil pasaportu iptal edildi. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 11:30:31 ÖÖ]


Tayyip Erdoğan, burası muz cumhuriyeti değil demişttiniz, bu nedir? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 04:56:11 ÖÖ]


AKP HAKKINDA ŞU ANA KADAR YAYINLANAN TÜM KAYITLAR Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 04:15:58 ÖÖ]


Valilik PKK için duyarlılık istiyor. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 29, 2014, 03:59:29 ÖÖ]


'Erdoğan yoğun bakımda' iddiası yine gündemde...! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 04:07:31 ÖS]


Kumpas belgesindeki paralel imzaya çifte doğrulama geldi. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 03:58:38 ÖS]


Genelkurmay 2.Başkanı hakkında kimsenin görmediği o ayrıntı. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 03:23:54 ÖS]


"SAVAŞ İLANIDIR". GÜL, SES KAYDININ İNTERNETE DÜŞMESİNE ÇOK SİNİRLENDİ Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 03:12:19 ÖS]


Mürit zekâsı böyle bir şey olmalı... Beyinsiz nedir sorusunun kesin yanıtı... Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 03:08:08 ÖS]


YARGITAY C. BAŞSAVCILIĞI NE YAPAR? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 02:47:16 ÖS]


“Allah da biziz mafya da biziz“. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 01:41:34 ÖS]


Erdoğan, kökünü kazıyacağız... Allah kazıyamıyor ki sen kimsin? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 01:11:03 ÖS]


Ruhsal Bozuklukların Türkiye’ye Getirdiği Yük. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 04:01:37 ÖÖ]


Dışişleri Süleyman Şah bmbalama kasetini doğruladı: Alçakça bir saldırı !!! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 03:21:54 ÖÖ]


YASAKLARA KESİN ÇÖZÜM İSTİYOR MUSUNUZ? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 28, 2014, 02:32:53 ÖÖ]


BİLİM ve İDEOLOJİ (3) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 28, 2014, 01:14:39 ÖÖ]


AKP 'nin en büyük propaganda aracının " ERDOĞAN'IN MEHDİ " olduğunu... Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 07:42:14 ÖS]


Küçük kıza tecavüz edip hacca giden AKP takımı ! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 07:38:41 ÖS]


DİKTATÖRLÜK, RNM Teknolojisine sahip olmak istiyor. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 07:17:22 ÖS]


Bombaları elma armut gibi taşıdık! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 05:20:51 ÖS]


Seçimlerde oy verme sorunu bitmedi gitti. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 03:09:59 ÖS]


Camileri bombalarız. Seçim Güdümlü Savaş Planı 1-2 Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 02:37:54 ÖS]


"OY" Halk Sağlığından daha mı önemli? Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 03:02:04 ÖÖ]


TARIM ARACINDAN DÜŞEN KADIN HAYATINI KAYBETTİ Gönderen: ahmetdursun
[Mart 27, 2014, 01:20:37 ÖÖ]


İstanbul'daki polis meslek yüksek okullarında TV yasağı, sadece TRT serbest. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 11:18:16 ÖS]


Beşir Atalay'ın Öcalan sözlerine sert tepki! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 11:13:41 ÖS]


NASUHİ GÜNGÖR, BAŞBAKAN’IN YAHUDİ LOBİSİNE VERDİĞİ SÖZÜ AÇIKLIYOR. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 11:03:00 ÖS]


'MISIR'DAKİ İDAM CEZALARININ BİR NEDENİ BAŞBAKAN' Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 10:58:41 ÖS]


Öcalan, "Tayyip beni devlet içinde 3. adam yaptı" Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 10:52:18 ÖS]


TSK, Suriye jetini düşürerek kime hizmet ediyor? 'VUR' EMRİ 3 GÜN ÖNCE VERİLMİŞ. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 10:46:43 ÖS]


Sami Selçuk'tan '17 Aralık' yorumu Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 10:18:35 ÖS]


Faiz olibisinin Allah'ı Goldman Sachs, Türkiye'ye geliyor. Hamd olsun...! Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 09:36:26 ÖS]


Erdoğan Uluslararası Cinayet Mahkemelerinde Yargılanacak. Gönderen: ahmetdursun
[Mart 26, 2014, 08:34:16 ÖS]