Gönderen Konu: SEÇİM HİLESİ/SECSIS NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?  (Okunma sayısı 45839 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
SEÇİM HİLESİ/SECSIS NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?
« : Aralık 02, 2008, 10:03:39 ÖS »
S E C S i S, "SUN ELECTiON CONTROL SYSTEM"

SEÇİM HİLESİ/SECSIS NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?

Cumhuriyet
Bu ülkenin aydınlık insanları size cumhuriyet yakısır. 
EMPERYALİSTLERE YALVARAN BAŞBAKAN

Erdoğan"ın ABD"ye gitmesinin asıl sebebine kimse değinmemiş. Erdoğan"ı ve idealini bilmeyen her kafadan bir ses çıkıyor. Şunun için gitti, şunu dedi, bunu söyledi, önce şunu söylemişti, şimdi bunu yapıyor, İMF"ye teslim olamayız, ümüğümüzü sıktırmayız, sonra gidiyor İMF"den para istiyor vb. vb. Bütün bunların hepsi boş.

Türkiye krize giriyormuş, vaziyet vahimmiş Erdoğan"nın umurunda değil. Zaten bu hususta hiçbir bilgisi de yok. Erdoğan bambaşka işlerin peşinde. Benim aklım, 22 Temmuz seçimlerindeki çok önemli bir noktaya takıldı. Siz de şimdi o zamana gidin ve anımsamaya çalışın. AKP %47 oy aldı. AKP başta herkes şaşırdı, şok oldu. Seçim sonucu gösteriyordu ki, iki kişiden biri AKP"ye oy vermiş. Gazeteciler halkın arasına giriyor soruyor "AKP"ye oy verdin mi? Yok. Yok. Yok. Bu nasıl olur? Derken, kimin ortaya çıkardığını bilmediğim bir oy kaydırma hilesi mi dersiniz, sahtekarlığı mı dersiniz ortaya çıkarıldı. İddiaya göre CHP"nin, MHP"nin, İP"sinin, HYP"nin vb. oylarından çalınıp AKP"ye aktarılmış.

Bu SECSİS adı verilen, yüksek bir teknolojiyle gerçekleşmiş. Ben şahsen SECSİS"in teknik tarafını bilmiyorum. Bildiğim tek şey SECSİS düzeniyle bilgisayarlara girip değişiklik yapabilme özelliğine sahip bir sistem olduğu. Hani şu telefonları ve ortamı dinleyen, Erdoğan"nın yasal olmayan Örgütünde kullanılan 11 seyyar araç var ya, işte onun ama oy kaydırma tekniğini yapan teknolojik bir düzen.
Bu hile üzerine, İzmirli bazı aydınlarımız, Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer başta olmak üzere bir çok vatandaş çalışmalar yaptı ve denklemi çözdüler.
Oy kaydırılmasını kanıtlayan belgeler ortaya çıkardılar.
Olay Yüksek Seçim Kuruluna kadar taşındı. AKP"nin bir yandaşı olan Yüksek Seçim Kurulu başkanı olayı örtbas etmek için gerekeni yaptı ve yasayı kullandı. Bu yasaya göre, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına, hiçbir kişi ya da kuruluş itiraz edemezdi, dava açamazdı. Böylece hilenin üstüne gidenler susturuldu, bildiğim kadarıyla olay da kapanmıştı.

Duyduğuma göre, SECSİS önceden Yunanistan"da da uygulanmak istenmiş ve ama orada bunun önüne geçilmiş. Önümüzde Yerel Seçimler ve iki yıl kadar sonra da genel seçimler yapılacak. Erdoğan"nın, bu SECSİS sahtekarlığına tekrar hayati ihtiyacı var. 22 Temmuz Genel  seçimlerinde Bush"un yardımıyla SECSİS kullanıldı, nohut mercimek, kömür dağıtmak, Allah ile aldatmak, PKK"ya yardım etmek, malum medya
tuz biberi  ve AKP iktidara geldi.

Bu gün saydıklarımın hepsi gene var, hatta daha da çok yoğunlukta var.  Bir tek SECSİS muallakta. Şimdi ABD başkanı değişti ve Obama geldi. Ayni yardımı Obama"dan da alabilmek için Erdoğan paçaları sıvadı.

Başka bahaneleri öne sürerek ABD"ye gitti. Obama Erdoğan"ı kabul etmedi ama yardımcısını vekil etti. Erdoğan onunla Türkiye"nin çıkarlarıyla ilgili hiç bir şey konuşmamıştır. SECSİS"i, Obama"ya iletmesi için MİSTER"e yalvarmıştır.

Demiştir ki "bakın, Irak"ta 1,5 milyon Müslüman"ı öldüren ya da ölmelerine neden olan ABD askerlerinin salimen evlerine dönmeleri için gece gündüz dua ediyorum. Bush"un isteği üzerine, tezkereyi cebime koyarak, PKK"ya yardım ettim. Obama da Bush gibi bana yardım etmeli ve kenef kolunu çekmemeli. İktidarda kalmamı sağlarsa bugünedek olduğu gibi istediği her şeyi yaparım." Gerisi çelik çomak. Sonra Mister"i bıraktı ve İMF Mister"ine gitti. Başladı ona da yalvarmaya. "Aman gözünüzü seveyim, biz dışarıdan para gelsin de faizi 17% miş, 27% mii bize vız gelir. Faizleri ödeyecekler düşünsün. Onun için yerel seçime kadar ne yapıp yapın bana yardım edin, gerekli parayı verin, seçimden zaferle çıkınca sizin her istediğinizi yapacağım, hamdolsun, Erdoğan sözü veriyorum" dedi.

İşte Erdoğan"nın ABD seyahatinin özeti bundan ibaret. Gene gerisi fasafiso, çelik çomak. Şimdiden söyleyeyim: Yazdıklarıma " hayal mahsulü ve komplo" diyenlere katılmayacağım. Hala Erdoğan"dan Türkiye"nin çıkarları için birşeyler yapacağını düşünenler, hatta tahmin edenler varsa, onlar yalnız salaklar ya da Allah ile aldatılanlardır. Şimdi, SECSİS"i hatırlatarak bir kez daha vatandaşlık görevimi yapıyor, siyasi partilerimizin dikkatini çekiyorum.
Cumhur Eray,19.11.2008

Hz.SECSİS yürü ya kulum derse

***

Bush"un tartışmalı seçiminde de etkili olan Sun Microsystems"in SEÇSİS adı verilen bilgisayar sisteminini Türkiye"ye getiren ve uygulayan "Cumhuriyet"ten vazgeçmeliyiz; Boğazlar"ın yönetimini uluslararası kurula bırakmalıyız." diyen Rahmi Koç"tur.M.Tepebaşlı

***

e-devlet projeleri Sun Microsystems ile hayata geçiyor
 
Sene 2007, tarih Temmuz 22
 
Sandık-Bilgisayar Arasında Hokus Pokus mu?
 
Bütün bunları kim düzenledi, kim planladı?
Kim bu sonuçları ayarladı?


2002 seçimlerinde, bir köydeki, birkaç yüz oyun kaybı nedeni ile Siirt"te seçim yenileterek Tayyip Erdoğan "ı milletvekili yapmaktan, aynı seçimlerde 3.3 milyon sahte oy bulunduğunu itiraf etmek zorunda kalmaktan sorumlu YSK...

Seçim sonuçları şaşkınlık yarattı. AKP"nin türlü olanakları, dinsel duyguları seferber ederek seçimden az farkla iktidarını koruması olasılığına şans tanıyanlar bile, iktidarın her alandaki çabalarına karşın yüzde 47 oya nasıl ulaşabildiğini anlamakta ve anlatmakta zorluk çekiyorlar.

Bir okurum, "Tek Perdelik Bir Oyun: Seçimler!" başlığı altında yazdığı 14 Ağustos 2007 tarihli mektubunda AKP"nin yüzde 47 oya nasıl ulaştığını değerlendiriyor ve şunları yazıyor:
 
"...Yarım saatte 41.5 milyon oyu saydılar, tasnif ettiler ve saat 18.00"de sonuçları ilan ettiler. Sandık bazında seçim sonuçlarını sizlerden sakladılar, hâlâ da gizlemekteler. Ya bir sandık görevlisi bu sonuçları kendi sandığının zabıtları ile karşılaştırırsa diye... Ya bir aklı evvel tüm sandık oylarını alt alta koyup toplayıverirse diye..."Böylece, yetkililere, halka, sade vatandaşa denetim olanaklarını ortadan kaldırdılar.
Bilgisayar hacker"larının varlığını kimsenin bilmediğini sanarak, teknolojilerinin,Amerika"yı bile geride bıraktığı safsatasını yaydılar.

22 Temmuz, tüm ülke sathında sahnelenen bir oyundan başka bir şey değildi ki...
Oyların yüzde 46.5"ini AKP"nin alacağı çok önceden tespit edilmişti bile... Yüzde 50"yi aşamadılar, durumlar ayan beyan ortaya çıkar diye, ama yüzde 33"lerde kalmayı da doğru bulmadılar.
 
Millet oyuna saygılı olan bilcümle aydının, muhalifin sesleri kısılsın diye...
Yüzde 46.5 oyu milletin verdiğini sananların suskunluğunun farkında değil misiniz?
Artık kimse konuşamaz oldu...
MHP"nin sesi soluğu kesildi, CHP zaten yoktu, iyice silindi...
Millet, serzeniş falan da ortadan kalktı.

Oysa The Economist, 22 Temmuz"dan önce seçim sonuçlarını ilan etmişti bile, hem de AKP"nin alacağı oy miktarını bilerek..
.
İşte size demokrasi... Buyurun demokratik ülkenin değerli demokrat evlatları. Buyurun ve demokrasinizi tepe tepe kullanın... Seçtikleriniz (!) hayırlara vesile olsun..."
CÜNEYT ARCAYÜREK
***
Saysakda mi yazsak !
Yazsakda mi saysak !
Naapsak ???

Simdi gelelim Sun  Microsystems tarafindan programlanmis ve uretilmis olan SECSIS "e. Biliyoruz ki bu elektronik secim degerlendirme sistemi ABD de 2004 secimlerinde kullanilmis ve secimlere golge dusmustur.Daha sonra ayni sistem Yunanistan"da kullanilacak iken muhalefet partilerinin itirazlariyla kullanilmamistir.

Ardinda saibe izleri bulunan bu elektronik secim sistemi verilerinin cok kolayca degistirmenin mumkun oldugu bu konuda egitim almis olan kisiler tarafindan soylenmektedir.

Dolayisiyla , demokratik hak olan secmen iradesiyle verilen oylar, bu elektronik secim kutusu icinde sekil ve tanim degistirip , baska bir partinin kiyafetini giyerek onun cuvalina dusmektedir.
Temmuz 2007 secimlerine dusen saibe maalesef YSK"nin inandirici olmayan soylemleriyle halen vardir.SKP ise bu gucun farkina varmis ve YSK"nin da bu konuda yeterince kamu oyunu aydinlatmamis olmasindan aldigi cesaretle ayni uygulamayi yine servise alabilecektir.

Sizlere asagida Sun Microsystems hakkinda bir yazi sunuyorum.

Sun,43 Milyon seçmeni taşıyor
Seçmen kütüklerinin yönetiminde hataların azaltılması ve bilgilerin güncel tutulması için bilişim projelerinin büyük önem taşıdığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1979 yılında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu"nda yapılan değişiklikle seçmen kütüğünü tanımlamış ve bilgisayar ortamında tutulmasını öngörmüştü. Bu yasa çerçevesinde hayata geçirilmesi kararlaştırılanBilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi (SEÇSİS) projesi, uzun yıllar süren çalışmaların ardından 2007 yılında Sun Microsystems altyapısı üzerinde hayat buldu.

SEÇSİS, Türkiye"deki tüm seçmenlere ilişkin bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılması, bilgisayar ortamında doğru, güncel ve tutarlı bir bütün olarak saklanması, sürekli güncellenmesi, çevrimiçi takip edilebilmesi, seçimlerde bu bilgilerin ve teknolojik olanakların kullanılması amaçlarını taşıyor. Projenin hedefleri arasında, elektronik seçim sistemine geçişin temelini atmak da bulunuyor.

Açık yapılarla müşterilerinin mevcut yatırımlarını korumayı amaçlayan Sun Microsystems, SEÇSİS Projesi"nde de Sun Solaris işletim sistemi ve CMT (Chip Multithreading) teknolojisine sahip UltraSparc işlemci ailesinin kullanıldığı yüksek performanslı sunucuları ile geriye dönük uyumluluğun korunmasını sağladı. Böylece YSK daha önce merkezde yapılmış mevcut yatırımını koruma ve yeniden değerlendirme olanağı buldu. Projenin ana veritabanı, çift çekirdekli işlemci yapısı ve bellek yapısı nedeniyle Sun sunucular üzerinde yedekli bir şekilde tutulurken, proje için oluşturulan portal da yine Sun sistemi üzerinde çalışıyor. Bu yapıda, ana veri tabanından belirli kriterlere göre seçilecek veriler, portal veritabanına aktarılarak Türkiye"ye sunulacak.

SEÇSİS Projesi"nde Sun Microsystems"ın sunucuları,Teyp kütüphanesi ve depolama ünitesi kullanıldı. Projede kullanılan Sun"ın yüksek ölçekli depolama ünitesi sanallaştırma (virtualization) gibi özellikleri sayesinde hiçbir güvenlik açığı olmadan dışarıdaki portale hizmet verebiliyor. Bu depolama ünitesi sayesinde ayrıca, gelecekte SEÇSİS kapsamında hayata geçirilebilecek felaket yedekleme çözümlerine şimdiden hazır hale gelindi.

DİE kayıtlarına göre 72 milyon nüfuslu Türkiye"nin 43 milyon seçmenini içeren, yani nüfusumuzun yüzde 60"²ını ilgilendiren SEÇSİS projesinin, MERNİS ve UYAP ile birlikte Türkiye"nin en büyük üç projesinden biri olduğu vurgulanıyor. Toplam 4 ay gibi kısa sürede hayata geçirilen SEÇSİS Projesi, e-devlet projeleri arasında ülke çapında en hızlı yaygınlaşarak çevrim-içi çalışan proje olma özelliğini de taşıyor.
***
e-devlet projeleri Sun Microsystems ile hayata geçiyor.

Türkiye"deki e-devlet Projelerinde Sun
Sun Microsystems, Türkiye"de de birçok e-devlet projesinde yazılım ve donanım çözümleri ile yer alıyor. Bu çözümler arasında dünyanın en güvenilir Unix işletim sistemi olan Solaris"in üzerinde koşan Sun donanımları ve SOA çözümleri önemli bir yer tutuyor. Sun"ın Türkiye"de yer aldığı önemli devlet projeleri arasında Yüksek Seçim Kurulu"nun e-Seçim Projesi dikkat çekiyor. Donanım altyapısı tamamen Sun Microsystems üzerine kurulu olan ve seçim süreç ve sonuçlarının çok daha kısa sürede ve güvenilir olarak yapılması amacıyla gerçekleştirilen bu proje kapsamında, mevcut nüfus vatandaşlık bilgileri ile seçim kütüğü eşleştirilmeleri gerçekleştirildi. Maliye Bakanlığı"nın VEDOP Projesi"nde de uygulama sunucu yazılımı olarak Sun Java Application Server kullanıldı.


Sun Microsystems, bu projelerin yanı sıra Türkiye"de Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye"deki hasta ve tedavi süreçleri, tele-tıp gibi sağlık ile ilgili süreçlerin temel adımı olarak gerçekleştirilecek olan e-Sağlık Projesi ile, Ulaştırma Bakanlığı"nın tüm iş süreçleri ve vatandaşlarla iletişimi oluşturmak üzere gerçekleştirilecek olan e-Ulaştırma Projesi"nde de devlet kurumlarının tercih ettiği teknoloji şirketi oldu. İleride Sağlık Güvenlik Sistemi ve tüm hastaneler ile tam entegrasyonu amaçlayan e-Sağlık Projesi"nde tüm uygulamaların web hizmeti olarak tasarlanması, güvenlik, web hizmetlerinin yaratılması ve yönetimi, Sun"ın SOA (Servis Odaklı Mimari) ürünü olan Java CAPS ile gerçekleştirilecek. Bu projede kullanılan tüm Unix tabanlı yüksek ve orta ölçekli sunucular ile veri depolama ve yedekleme ürünleri de Sun Microsystems ürünleri arasından seçildi. E-Ulaştırma Projesi kapsamında ise, web servislerinin yaratılması ve yönetimi Sun Java CAPS ürünü ile gerçekleştirilirken, projede kullanıllanılan tüm Unix sunucular, veri depolama ürünleri Sun Microsystems ürünleri olacak.

uruninceleme.com
İleti: N. Kaptan 02.12.2008


Hz. SECSİS yürü ya kulum derse

Barolar birliği dergisi.pdf

Özgür Siyaset Derneği Seçim Hilelerine Karşı Bilinçlendirme Kılavuzu

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
1980 yılından bu yana yapılan ve yapılacak olan seçimler hilelidir.
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2011, 11:58:17 ÖS »
Kanadoğlu"ndan şaşırtan iddia

Anadolu Ajansı
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, seçmen kütüklerinin İçişleri Bakanlığınca tespiti ve seçim sonuçlarının Adalet Bakanlığı"na bağlı UYAP Sistemiyle YSK"ya aktarılması nedeniyle Türkiye"de artık seçimlerin güvenliğinin kalmadığını savundu. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim-İş Antalya Şubesi ve İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği"nce, Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen Prof. Dr. Muammer Aksoy Sempozyumu"nda, "Hukuk ve Siyaset" başlıklı ikinci oturum yapıldı.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu"nun başkanlığındaki oturuma, Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, eski YARSAV ve ADD Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Türk Hukuk Kurumu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu konuşmacı olarak katıldı.
Kanadoğlu, Türkiye"de siyasi iktidarın uygulamalarıyla cumhuriyetin koruma altında olmadığın iddialarını yineleyerek, "Türkiye"de artık seçim güvenliği de koruma altında değildir" diye konuştu.

Anayasa"nın 79. maddesine göre seçimlerin yürütülmesi, düzenlenmesi ve denetlenmesinin YSK"ya ait olduğunu, seçmen kütüklerini hazırlamak görev ve yetkisine sahip YSK"dan, 1,5 yıl önce gece yarısı çıkarılan tasarının kanunlaştırılmasıyla bu yetkilerinin alındığını ifade eden Kanadoğlu, şöyle devam etti: "YSK, doğrudan doğruya seçmen kütüklerine adrese dayalı kayıt sistemini nüfusa göre hazırlama görevini üstlenmiştir. Bu, yürütmenin hazırlayacağı seçmen kütüğü anlamına gelir. O halde, ülkede demokrasinin (D) harfinden bahsetmeye imkan yoktur. Sonuçlar da UYAP Projesi"ne uygun şekilde toplanıyor. Sonuçlar UYAP tarafından toplanıyorsa, YSK"ya bildirme görevi de Adalet Bakanlığına aittir. UYAP da bu bakanlığa bağlıdır. Seçmen kütükleri ve milletvekili seçimleri doğrudan doğruya İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına, yani yürütmeye bırakılmış ise seçimin güvenliği ortadan kalkmıştır."

Seçmen kütüklerinin tespitine yönelik iki siyasi partinin Danıştay"a gittiğini, ancak halen karar çıkmadığını ifade eden Kanadoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"UYAP"ın da Adalet Bakanlığına bağlanmış olmasının Anayasa"ya aykırılığı açık iken YARSAV da Danıştay"a dava açtı. Onula ilgili de karar çıkmadı. Antalya hapı yutmadı ama Türkiye bu hapı yuttu. 12 Eylül"de yuttuğumuz bu hap bize, YÖK"leşmiş, YÖK"leşmenin de dışında Adalet Bakanlığının genel müdürlüğü haline dönüştürülen HSYK gibi bir kurumu hediye etti. HSYK, Yargıtay ve Danıştay"ın doğrudan doğruya siyasi iktidara bağımlı hale getirilmesi için kuvvetli bir araç haline getirildi."

-VURAL SAVAŞ-
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da konuşmasında, merhum Prof. Dr. Muammer Aksoy"un emperyalist güçler tarafından yok edildiğini belirterek, Aksoy"un yaşamı boyunca ısrarla altını çizdiği tüm görüşlerin bugüne ışık tuttuğunu söyledi. Konuşmasında, "HSYK seçimlerinden sonra hiçbir hakim ve savcıyla iftihar edemiyorum" diyen Savaş, şöyle konuştu: "Hakim ve savcı kendi vicdanına göre karar vererek, idari baskıdan uzak görev yapabilmelidir. HSYK seçimlerinden sonra, hakim ve savcılar adeta kendi ellerini kollarını bağladılar. Türkiye"de artık yolsuzluklarla mücadeleye imkan kalmamıştır. Bu Anayasa Mahkemesi de TBMM"nin çıkardığı hiçbir yasayı iptal etmeyecektir. Türkiye"de korku imparatorluğu özel yetki verilmiş hakim-savcı eliyle yapıldı."

-EMİNAĞAOĞLU-
Eski YARSAV Başkanı ve ADD Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da anayasa değişikliğine yönelik hazırlanan metnin hukuksal ve anayasal niteliğinin bulunmadığını öne sürerek, şu görüşleri dile getirdi: "Hazırlanan metnin hiçbir şeyle ilgili yok. Bir parti projesiyle ilgisi var. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletine doğru değil, bir parti devletine doğru gidiyor. Darbelerde askerlerin üniformayla yaptıkları şeyler, şimdi yargı silahı kullanılarak yerine getiriliyor. Siyasi iktidar kendi projelerini yargı üzerinden yürütür duruma gelmiştir. Bu sorunları demokrasi yoluyla çözmek mümkündür. Açık çağrı yapıyorum: Halk hukukuna sahip çıkmalıdır." Vural Savaş, siyasete girip girmeyeceğine yönelik soru üzerine, "Açık söylüyorum. Yalnız ben değil, Mustafa Balbay"ı ve diğerlerini de CHP"nin ya da diğer partilerin davet edeceğini zannetmiyorum" diye cevap verdi.

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
ABD seçim sonuçlarını şimdiden biliyor? Savaş SÜZAL
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2011, 12:40:51 ÖÖ »
Hz.SECSİS yürü ya kulum derse

ABD seçim sonuçlarını şimdiden biliyor

Savaş SÜZAL
savassuzal@habergazete.com

Hatırlarsanız geçmiş ve gelecek seçimler için kuşku duyduğumu yazmıştım. Washington"da geçenlerde bu konuda tüylerimi diken diken eden ve kuşkularımı doğrulayan bazı duyumlar aldım. Kaynağım Amerikalı bazı yetkililer. Wikileaks falan değil. Bir vesile ile söylediklerinin bende kalacağından emin olan, Amerikalı bazı üst düzey yetkilileri ile yakın bir tarihte yaptığımız bir sohbet sırasında duyduklarım beni dehşete düşürdü.

Konumuz yaklaşan seçimlerdi. Amerikalılar öylesine emin ki kankaları Erdoğan"ın seçimi kazanacağından, hem de büyük fark atacağını söylüyorlardı. Hele hele hiç şans tanımadılar kaybetme olayına. Ben alternatiflere değindikçe kabullenmediler, bıyık altından da güldüler. Yalnız bu sözlerinin temelinde yaptırdıkları bir kamuoyu yoklaması mı var, yoksa bildikleri başka bir şey mi? Bilemiyorum.

Düşünün seçime yaklaşık üç ay var ve Erdoğan"ın Amerikalı ağabeyleri Türk halkının nasıl ve kime oy atacağından çok emin. Daha halk sandık başına gitmeden seçimler için emin olmak, nasıl bir oyun acaba? Özür dilerim ama 1980 Kenan Evren darbesi öncesi ve sırasında Washington"dan yapılan açıklamaları hatırlattı bana.

Acaba daha 2007 ve önceki seçimlerde oynanan bilgisayar oyunlarına mı güveniyorlardı?

Ama onların en ufak tereddüt duymadan yaptıkları açıklamalar, Türk halkı için bence felaket habercisi. Zira, eğer ABD işbaşına getirdiği Erdoğan"ı bir dönem daha Türkiye"nin başında tutacaksa, anlaşılan ülkemin başına gelecek inanılmaz kötü şeyler var demektir. Bunların başında Türkiye"nin bölünmesinden tutun da bir katilin Meclis"e girmesine kadar bir dizi felaketi sayabiliriz. Hoş, ne yani memleketi hırsızlarla katiller paylaşırsa ne olurmuş da diyebilirsiniz?

Aslında kimsenin bu hırsız ve katil sürüsüne bir şey demeye hakkı yok. Kucağındaki kız çocuğunun 15 yıl sonra üç karılı bir adama dördüncü karı olmasından çekinmeyen bir baba ile kendi kötü kaderini kızına nakletmekten eli titremeyen bir anneden ne bekleyebiliriz ki. Hele hele çocuklarının kendisi gibi işsiz kalıp dilenci kültürüne geçmesini isteyenlerden.

Ülke parçalanacakmış. Parçalansın. Filistinliler için gözyaşı döken, Türkiye"de terör estirirken, Mısır"a önerilerde bulunan, darbelere karşıyım derken Mısır"da işbaşına gelen askerle tokalaşan birini benim halkım istiyorsa, benim söyleyecek ne sözüm olabilir.

Ondan komut alırken sesi titremeyen bir askerin elinde savunacak toprağı kalmamış olsa ne yazar. Onlar için emekliliklerindeki yazlıklar çok daha önemli. Askerinin kafasına geçirilen torbanın hesabını soramayan bir komuta grubunun kimseyi komuta etmesi de yok demektir.

Gelelim bugünlere ağlayan Türk basınına. Asıl işi haberciliği bırakıp yıllarca goygoyculuk yapan, iki büyük gazetenin genel yayın yönetmeninin ülke siyasetini parmaklayıp, çanak çömlek ve masa örtüsü ile gazete satan, patronları hükümetle iş bağlayan, mankenleri televizyoncu yapan bir basın zaten sakat doğmuştur ve bağımsız değildi.

Aynı şekilde siyasi iktidar tarafından tayin ve terfileri yapılan bir adaletin, adalet dağıttığına inanacak kadar safdil değilim. Hukukçu olmayan en yüksek yargının başkanının bu sistemi dağıtma konusunda iktidarla işbirliği yapması, onun adaleti adil dağıtması konusunda kuşku yaratmaz mı?

Yani biz aslında olmayan bir şeyin arkasından ahlayıp ofluyor, ağlayıp hayıflanıyoruz. Bizim elimizdekini çoktan aldılar. Şu anda olanlar malumun ilamı.

yenicaggazetesi

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Prof. Dr. Hasan İşgüzar, SEÇSİS'in denetlenmesi için YSK'ya başvurdu.
« Yanıtla #3 : Haziran 05, 2011, 11:02:09 ÖS »
"Elektronik seçim hilesi önlensin"

3 Haziran 2011
Aysel ALP yazıyor.
hurriyet.com.tr

Hukuk Profesörü"nden elektronik seçim hilesine önlem önerisi. Prof. Dr. Hasan İşgüzar, seçim sonuçlarının güvenilir ve doğru belirlenmesini sağlamak için alınması gereken önlemler konusunda Yüksek Seçim Kurulu"na (YSK) başvurdu.

CHP Balıkesir Milletvekili Adayı olan İşgüzar, YSK"ye sunduğu dilekçesinde oy sayım işlemlerinin açık sayım ve döküm esasına göre yapılmasının ilçe seçim kurulları aşamasına kadar mümkün olduğuna dikkat çekti. Yüksek Seçim Kurulu tarafından bilgisayar ortamında yapılan sonuç belirleme işlemlerinin hiçbir aşamasında siyasi parti gözlemcileri ya da bağımsız gözlemcinin bulunmadığını vurguladı.
 


Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.trİnternet Teknolojileri Derneği"nin seçimlerde kullanılan SEÇSİS sisteminin denetlenmesi gerekliliği konusunu 2004, 2009 ve 2010 yıllarında gündeme getirdiğini belirtti. İşgüzar, hilelerin önlenmesi için il ve ilçe seçim kurullarından gönderilen birleştirme tutanaklarının Yüksek Seçim Kurulu"nda bilgisayar ortamında değerlendirilmesi işlemine siyasi parti temsilcileri ile önceden belirlenen uzmanlar kurulunun gözlemci olarak bulunmasını önerdi.
 

Uzmanlar Kurulunun İnternet Teknolojileri Derneği"nin önereceği bilgisayar uzmanları ile ODTÜ, İTÜ, Bilkent gibi üniversitelerin bilgisayar konusunda uzman öğretim üyeleri arasından YSK tarafından seçilerek görevlendirilebileceği belirtildi. Bu sayede hem açık sayım ilkesinin hem de seçim sonuçlarının güvenilirliğinin sağlanacağını vurguladı.
 

ELEKTRONİK HİLE
 

Hasan İşgüzar, seçim sonuçlarının elektronik ortamda değerlendirildiği her ülkede seçim hilesi yapmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Amerika"da Sun Electronics firması tarafından geliştirilen yazılım sisteminin kullanıldığı bazı ülkeler arasında Meksika, Afganistan, Lübnan, Mısır ve Türkiye bulunduğunu anımsattı. Meksika seçimlerinde bu sistemle hile yapıldığı için seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra halkın isyan ettiği ve sistemin kullanımdan kaldırıldığını belirtti.
 

Yunanistan ve Almanya"nın bu sistemi kullanmayı reddettiğini kaydeden İşgüzar, "Bu software yazılımda sistem biri gizli, olmak üzere iki ayrı kanalda sayım yapmaktadır. Bunlardan biri PREP (Preliminary electrol results); ikincisi CONTEO RAPIDO"dur (Quick Count/ hızlandırılmış sayım).

 

Her ne kadar Yüksek Seçim Kurulu"nun SEÇSİS sisteminin yazılımı HAVELSAN tarafından yazılsa da bu sistemde elektronik seçim hilesi her zaman ihtimal dahilindedir. Bunun bilincinde olan İnternet Teknolojileri Derneği ve Türkiye Bilişim Derneği sürekli açıklamalar yaparak YSK"yi uyarmışlardır. En son İnternet Teknolojileri Derneği referandumda açıklama yayımlayarak SEÇSİS"in denetlenmesini istemiştir" dedi.

hurriyet.com.tr

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Almanya, Yunanistan ve ABD Secsis'den neden vazgeçtiğini açıklamıştı.
« Yanıtla #4 : Haziran 06, 2011, 01:12:19 ÖS »
Yazışma arkadaşımız sayın Naci Kaptan, uzun süredir üzerinde durduğumuz SEÇSİS hakkında bir derleme yapmış.

Bir de not düşmüş, notundaki sorusunda son derece haklı olduğunu da alttaki tespitlerle bağlamış.
Bizim de sürekli dikkat çektiğimiz konuyu yeniden hafızalarımızca canlı tutmak için okuyup bakalım dedim.
A. Dursun
***********

BİLGİSAYARLI SİSTEMİ BİZ REDDETTİK !!!  

"Almanya 2009 Federal Seçimlerinde oyların bilgisayar yoluyla toplanması ve sonuçların bu yolla hesaplanması gündeme geldi. Bu konu tartışıldı ve sonuç olarak bilgisayarlı sistemin oy sahteciliğine yol açacağı görüşü hakim geldi. "
---
ABD"de bir eyalette seçime hile karıştırıldığının tespit edilmesi ile kullanımından vazgeçilen, sonra AB"de yasaklanan yazılımı çekinmeden kullanarak, ülkenin geleceğini belirlemek akla ziyan bir durum değil de nedir?
---
"Oyları kimin nasıl kullandığı önemli değil, Oyların kimler tarafından sayıldığı önemli."
N. Kaptan"ın notu.
************

SEÇSİS (Bilgisayarlı Seçim Sistemi) Güvenli Değil

YGS"de ortaya çıkan şifre meselesi, kafalarda soru işaretleri oluştururken, bu adaletsizliğin tüm seçimlere sirayet ettiği kanısı yaygınlaşıyor.


SEÇSİS olarak adlandırılan bilgisayarlı seçim sistemi güvenli olmadığı ve oy sahteciliğine yol açacağı gerekçesiyle Almanya"da kullanılması 2009 yılında reddedildi.
 
Türkiye"de seçim sonuçları ilçelerde sayıları birleştirme aşamasında bilgisayara verilerek toplanıyor. 22 Temmuz seçimlerinde bilgisayarlara oy sayısı verme aşamasında sahtecilik yapıldığı iddiaları çok yaygın bir biçimde basında ve kamuoyunda dillendirilmişti.


Federal Alman Seçim Bürosu Başkanlığı"nın yaptığı açıklamalar şöyle:

BİLGİSAYARLI SİSTEMİ BİZ REDDETTİK  
"Almanya 2009 Federal Seçimlerinde oyların bilgisayar yoluyla toplanması ve sonuçların bu yolla hesaplanması gündeme geldi. Bu konu tartışıldı ve sonuç olarak bilgisayarlı sistemin oy sahteciliğine yol açacağı görüşü hakim geldi.
 
ALMAN ANAYASA MAHKEMESİ DE REDDETTİ
Konu hatta Federal Alman Anayasa Mahkemesi"ne intikal etti. Federal Alman Anayasa Mahkemesi konuyu inceledikten sonra kesin bir hüküm verdi. Bu hükme göre Almanya"da seçimlerden sonra yapılacak oy hesapları bilgisayar ile yapılamaz. Anayasa Mahkemesi klasik yöntemlerin kullanılmasına devam edilmesini karara bağladı.

BİLGİSAYAR SADECE YARDIMCI BİR EK SİSTEM, ASIL SİSTEM DEĞİL
Federal Almanya"da çok sıkı bir seçim sayım sistemi var. Bu sistem birbirine paralel yürüyen çok sayıda kontrol sisteminin iç içe geçmiş halinden oluşuyor. Mahalle veya köylerde sandıklara atılan oylar orada bulunan ve tüm siyasi partilerin temsil edildiği kurullarca ortak olarak sayıldıktan sonra ilçe düzeyine, ilçe düzeyinden şehir düzeyine, şehir düzeyinden eyalet düzeyine, son olarak da Federal Seçim Bürosu Başkanlığı"na geliyor.
 
TÜM AŞAMALARDA TÜM SİYASİ PARTİLERİN BULUNMASI ŞART
Tüm bu düzeylerde her siyasi partiden temsilci olmak zorunda. Yoksa sayım yapılamıyor. Türkiye"de ilçe düzeyinde tüm siyasi partilerin bulunması şartı yok, sadece mahalle ve köy sandıkları düzeyinde diğer siyasi parti temsilcilerinin bulunması şartı var.

BİLGİSAYAR KÜÇÜK BİR PARALEL YARDIM SİSTEMİ
İlçe, şehir düzeylerinde oylar sayılırken bilgisayar yardımı bilhassa da ilk ve kesin olmayan seçim sonuçlarını erken yansıtabilmek amacıyla kullanılıyor. Ancak bu sayımlar seçim sonuçlarının kesin tespitine yönelik değil. Kesin seçim sonucu tespiti için ilçe, şehir, eyalet ve federal düzeyde her partiden oluşan kurullar elle sayım yaparak elle toplam işlemi yapıyor.
 
SEÇİM BÜROSUNUN ÜSTÜNDE SİYASİ PARTİLER KURULU VAR
Bütün bu birbirine paralel yürüyen çok kontrollü sayım ve sonuç sisteminin yanı sıra, bir de Federal Seçim Bürosu"nun sonuçlarını kontrol eden ve tüm siyasi partilerden oluşan bir kurul var. Federal Seçim Bürosu sonuçları bu kurula teslim ettikten sonra bu kurul tüm oy zincirini yeni baştan ve klasik sayım yöntemiyle yeniden kontrol ediyor."
 
Türkiye"de ise, her aşamada tüm siyasi parti temsilcilerinin sayım ve toplamada bulunma şartı olmamasının yanı sıra, paralel olarak yürüyen birden fazla zorunlu kontrol sistemi yok. Seçim sonuçlarına güveni azaltan faktör de bu zaten.
 
Bu konu hakkında son günlerde basında çıkan haberlerde bazı bilgisayar mühendislerinin iddialarında "YSK"nın güvenliği çok tartışmalı olan bir işletim sistemi kullandığını, bu sistemin Avrupa"da devlet kurumlarında yasaklandığı" bildirilmekte ve SEÇSİS adı verilen yazılımın bağımsız bir teknik grup tarafından incelenmesi, raporu da kamuoyu ile paylaşılması istenilmektedir.
 
Basında çıkan bu iddialar ve vatandaşlarda oluşan seçimlerde hile şüphesine neden olan bu endişeleri ortadan kaldıracak çalışmaların ve şeffaf bir yapının oluşmasını sağlayacak çalışmaların acilen yapılması gerekmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;
1- Yüksek Seçim Kurulunda seçim amaçlı kullanılan SEÇSİS Projesinde kullanılan işletim sisteminin ismi nedir? Bu işletim sisteminin güvensizliği ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddialarına katılıyor musunuz?
2- Bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır?
3- SEÇSİS Projesi hangi yazılım dili veya dilleri ile geliştirilmiştir?
4- SEÇSİS Projesinde hangi veri tabanını kullanmaktadır?
5- Seçimlerde aday olamayacakların tespiti amacıyla; Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?
6- Seçmen olamayacakların tespiti için Milli Savunma Bakanlığı, Askere Alma Dairesi Başkanlığı (ASAL) ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?
7- Siyasi partilerin seçime katılıp katılamayacağını ve ülke genelinde teşkilatlanma düzeylerini tespit amacıyla YARGITAY ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?
8- SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir?
 
Adalet Bakanı "SEÇSIS"i, kurcalamayın" diyor. YSK"nun kararları sorgulanamazmış.
 
Halbuki biz YSK"nun her hangi bir seçimle ilgili ilan ettiği kararı sorgulamıyoruz.
Bilakis, bu sistemi YSK da sorgulamak zorundadır.

SEÇİM HİLESİ / SECSİS
Partiler,  SECSİS yazılımının güvenli olmadığı noktasında birleşiyor. CHP, MHP  ve DSP çeşitli tarihlerde verdikleri soru önergeleri ile konuyu  TBMM  si gündemine getirmeye çalıştılar. Ancak AKP Hükümetinden  tatmin edici bir yanıt gelmedi. Seçmen sayısındaki farklı rakamlar da hile kuşkularını  güçlendiriyor. YSK nun  açıkladığı seçmen sayısı ile Vatandaşlık İşleri Genel Md.nün  açıkladığı rakamlar arasında  yaklaşık 7 milyon Fark var.

SECSİS,  "Sun Election  Control Sistem "
Anladığınız gibi bu bir  Seçim Kontrol Sistemi..

Amerika bu sistemi seçimleri kimin kazanmasını istiyorsa  o ülkeye gönderiyor. Ve yandaşının kazanmasını  sağlıyor. Nasıl mı..?  Açıklayayım;
 
Bilgisayar ağı üzerinde  çalışan bu yeni yöntemde , bilgisayarlar arası bağlantılarda, internet, metronet(bireysel internet hizmeti)  ve Adalet Bakanlığına bağlı   UYAP   alt yapı sistemi kullanılıyor.
 
Türkiyede ki internet ve IP  tabanlı bağlantı  hizmetlerinin alt yapısının tamamı  Türk telekoma aittir.
 
Türk Telekom ise İsrailli Öger"in elindedir.  Türkiye sınırları içinde internetin denetim   hakkı  hükümete bağlı çalışan  TELEKOMÜNİKASYON  İLETİŞİM BAŞKANLIĞI NDADIR. (TİB)  Ancak bunların da tepesinde  internetin ev sahibi ABD bulunmakta.
Bu anlatımdan da anlaşılacağı üzere  Türkiye güvenli iletişim şansını  TELEKOM"U  sattığı gün yitirmişti.
 
Şimdi  22 Temmuz seçimlerine, gerilere gidelim; AKP % 47 oy aldı. AKP başta herkes şaşırdı. Şok oldu. Sandıkların kapatılmasından yarım saat sonra  bildirilen seçim sonucu gösteriyordu ki her 2 kişiden biri AKP ye oy vermişti. Derken bir oy hilesi, sahtekarlığı ortaya çıkarıldı. İddiaya göre CHP"nin MHP"nin  ( IP =İnternet Protokol Adresleri kanalı ile) oylarından çalınıp AKP ye aktarılmıştı. 
 
İzmir Karşıyaka"da  sandık tutanakları ile  YSK"nun verilerinin farklı olduğunu MHP kanıtlamış ve yasal haklarını da aramıştı"¦o dönemde bu haberi  medyada duymuştuk"¦Bu olay, SECSİS  adı verilen yüksek  bir teknoloji ile gerçekleştirilmişti.
 
Hürriyet Gazetesi yazarı  Yalçın Bayer başta olmak üzere bir çok vatandaş, İzmirli Aydınlarımız bu konu üzerinde çalışma yaptılar ve oy kaydırılmasını kanıtlayan belgeler ortaya koydular. Olay, YSK"na taşındı. Yasaya göre  YSK kararlarına, hiçbir kişi ve
 
kuruluş itiraz edemezdi, dava açamazdı. Böylece hilenin üstüne gidenler susturuldu  ve olay kapatıldı.

ABD ve Yunanistanda uygulanan bu sistemden  vazgeçilmiştir.
Yapılacak  tek şey  bu durumda  Sandık Seçim sonuç pusulalarına  sahip çıkmak ve çok dikkatli olmaktır. Siyasi Parti Temsilcilerinin  sandık başından başlamak üzere  tutanakların  seçim kurumlarına teslimine dek  kontrolü elden bırakmamaları gerekir.
 
BU KONUDA  PARTİLER,   SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ  İMZA KAMPANYALARI AÇARAK DA  TOPLUMU  BİLGİLENDİRİP"¦ESKİ  OY SAYMA  SİSTEMİNE DÖNÜLMESİ İÇİN  İKTİDARA BASKI YAPMALIDIR"¦

SİYASET TV son seçimlerden sonra çıkan "SEÇİM" DE BİLGİSAYAR HİLESİ VAR " şeklindeki dedikoduların önlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu tarafından yönetilen SEÇSİS" e ( Bilgisayarlı Merkezi Seçim Sistemi) Siyasi Partilerin Sandık Başlarında olduğu gibi GÖZLEMCİ atamasını öneriyor... YSK" nın aşağıdaki haberi okunduğunda İl Seçim Kurullarından gelen bilgilerin YSK uzmanları tarafından SEÇSİS" e yükleneceği vurgulanıyor.
 
Son seçimler ve Referandum oy sonuçları açıklandıktan sonra ortaya çıkan, " SEÇİM" DE BİLGİSAYAR HİLESİ VAR " şeklindeki dedikodular, Siyasi Partilerin bu konudaki uzmanlarını SEÇSİS" e gözlemci olarak göndermesi ile engellenir.
 
Siyaset TV, Tüm siyasi partilere bu konuda YSK" ya başvurmaları konusunda öneride bulunuyor...

SEÇSİS"e Denetim ve Daha Katılımcı bir Yapı Gerekir!
Seçimler, demokratik sistemin önemli bir parçasıdır. Anayasamız, 79. maddede "seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevinin" bağımsız bir yargı organı olan YSK tarafından yürütülmesi emretmektedir.
 
2009 Ocağında Ankara Barosunda yapılan açıkoturumda da dile getirildiği gibi, seçim sonuçlarının kayıt altına alınmasını ve duyurulmasını sağlayan SEÇSİS"in (Seçim Sisteminin), Türk bilişim uzmanları tarafından üretilmiş güvenli bir sistem olduğunu düşünüyoruz.
 
Bu sistemi geliştirme ve işletme sorumluluğunu taşıyan uzmanların teknolojinin olanak verdiği bütün güvenlik önlemlerini aldığını düşünüyoruz.
 
Ancak bunun bağımsız denetleyiciler tarafından doğrulanmasının; yazılım, donanım ve iletişim ağı altyapısının uzman gözüyle incelenmesinin, teknik deyimi ile güvenlik ve bütünlük denetlemesini (audit) zorunlu görüyoruz. Bu önerimiz, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) uygulaması dahil tüm kritik sistemler için de geçerlidir.
 
Kamuoyunda en ufak bir tereddüt olmaması için bu tür bilişim sistemlerinin, hem üretim hem de işletim aşamasında uzmanlarca denetlenmesi, bu denetimlerin dönemsel (periyodik) olarak yinelenmesi, sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gerekir.
 
Kamuoyunda herhangi bir kuşku, bir ikirciklik olmaması için YSK"nin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşen görevler de vardır.
 
YSK"nin sandıklara ait ham verileri, internet ortamında "il-ilçe-sandık" ayrımında yayımlamasında büyük yarar vardır. YSK"nin bu bilgileri -en azıdan-
siyasi partilere açması gerekir. Sandık başında, sayım sonuçlarını gösteren tutanakların siyasi parti gözlemcilerine verilmesi, bu tutanakların sandık başında asılması; kamuoyunun kuşkularının giderilmesi, seçimin düzgün yapıldığının doğrulanması açısından büyük önem taşımaktadır.
 
Kendi elindeki tutanaklarla, YSK"nin sitesinden yayımlanan bilgilerin uyuştuğunu gören siyasi partiler, seçimlerin düzgün yapıldığından emin olacaklardır. Siyasi partilerimizin, sandık sonuçlarını, cep telefonu iletileriyle (SMS ile), e-postayla ve/veya tutanağın görüntüsünü (resmini) alarak kendi internet sitesinde yayımlaması ve çeşitli teknolojilerle kamuoyuna iletmesi de yurttaşların olası kuşkularını yok etmede önemlidir.
 
YSK"nin, siyasi partileri ve bağımsız sivil örgütleri paydaş kabul ederek, yönetişim ilkeleri ışığında işbirliği yapmasının; bu işbirliğini kendi asli görevinden ödün vermeksizin gerçekleştirmesinin ülkemize sayısız yararlar sağlayacağına eminiz.
 
Bütün kamu kurumlarının ellerindeki, hassas olmayan tüm verileri kamuoyu ile paylaşmasını, ilgili sektörün sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmasını önemsediğimizi vurgulamak isteriz. Saydam bir yönetim için bu işbirliği ve paylaşım, kurulacak kamu sistemlerinin tasarım aşamasından başlamalıdır.
Bu sistemlerin altyapılarında ve kullanıcı bilgisayarlarındaki araçlarında Özgür Yazılım temelli yazılımların kullanılması da güvenlik ve güvenilirlik açısından önemli başlıklardır.
 
Açıktır ki kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşların belli ilkeler çerçevesinde işbirliği yapması, ülkemizde katılımcı, saydam demokrasinin gelişmesinde, bilgi toplumuna yönelmekte önemli katkılar sağlayacaktır.
 
YSK"nin ve tüm kamu kurumlarının, güven duyacağımız bir yönetim ortamı oluşturulması amacıyla dile getirdiğimiz önerileri dikkate alması dileğiyle kamuoyuna duyururuz.
 
Yerel seçim öncesi 6 milyon birden artan seçmen sayısı, tereddüdümüzün temelini oluşturmaktadır. Bırakın seçim güvenliğini, gerçek nüfusumuz konusunda kuşkular var. Fazladan nüfus ne işe yarar derseniz?
 
Yerel seçimlerde AKP"nin yüzdesini yükseltmeye yaradı ilk etapta. 22 Temmuz seçmen sayısı ile yerel seçim yapılsa idi, AKP"nin yüzde 47"den, yüzde 31"lere düştüğü görülecekti.
 
Seçim olur, isteyen istediği partiye oyunu atar, olmayan nüfus da işaretlenen partiye akarsa bunu kim tespit edebilir? Her sandık görevlisi sadece kendi sandığını, biliyor. Genel topluma ve sonuca doğru akan, milyonlarca oyu kim takip edebilir?
 
SEÇSIS denilen sistem üzerinde cevaplanmayan kaygılar var. ABD"de bile günlerce süren sayım yapılıyorken, Türkiye niye internet üzerinden merkeze ulaşan seçim sonuçlarına güvenecek?
 
Çevre ülkelerde "kadife devrimle" ABD yandaşı iktidarlar iş başına gelirken, bizim "Kadife Devrim" "SEÇSIS" ile olabilir mi?
 
Mail gruplarında dolaşan habere göre SEÇSIS Programı Sertifikasız. YSK, bu konuda tek yetkili kurum olan İTÜ - Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi"nden sertifika almamış.

Akıllı Tuzak, Kuşu Ürkütmez
G.Doğu PKK"nın insafına terk edilir, gerçek nüfus bilinmez, seçim duyurusu CİHAN haber ajansının haberi ile partileri kaderine razı hale getirir, birkaç milyon fazla oy "kadife parti" hanesine yazılırsa, bunun tespiti yapılabilir mi? SEÇSİS"i inceleyenler " hayır" diyor.
 
"Bir seçimde bir oy pusulası çalınır bir şey olmazsa, ikinci oy pusulası da çalınır.. İkinci oy pusulası çalınır yine bir şey olmazsa, üçüncü oy pusulası da çalınır. üçüncü oy pusulası da çalınır bir şey olmazsa, o devlet, artık devlet değildir."

(Dr. Aytekin Ertuğrul)
sasgemresearch.tr.gg
 

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
YSK açıkladı. Kaç kişi oy kullanacak?
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2011, 12:18:23 ÖS »
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, ""Yurtiçi seçmen sayısı 50 milyon 189 bin 930, yurtdışı seçmen sayısı ise 2 milyon 568 bin 977"" dedi.

Em, Kurul"da YSK üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Seçime 15 siyasi partinin katılacağını, siyasi partilerin toplam aday sayısının 7 bin 492 olduğunu söyleyen Em, yurt genelindeki bağımsız milletvekili sayısının da 203 olduğu bildirdi.

Seçim takvimine göre, yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin 8 Nisan"da kesinleştirildiğini hatırlatan Em, kesinleşen yurtiçi seçmen sayısının 50 milyon 189 bin 930; yurtdışı seçmen sayısının ise 2 milyon 568 bin 977; yurtdışında adresi olan seçmen sayısının ise 680 bin 412 olduğunu söyledi.

Başkan Em, seçimlerde 199 bin 207 sandık kurulacağını, bir sandıkta 300 seçmenin oy kullanacağını ifade etti. Sandık Kurulu başkan ve üyelerinin 1 milyon 394 bin 449 kişi olmasının öngörüldüğünü ifade eden Em, seçmenlerin YSK"nın internet sitesindeki ""nerede oy kullanacağım"" bölümünden oy kullanacakları sandık alanı ve sandık numaralarını öğrenebileceklerini kaydetti.

Seçim takvimi doğrultusunda seçmen bilgi kağıtlarının döküm ve dağıtım işlemlerine 24 Nisan"da başlandığını anımsatan Em, dağıtımı yapılmayan seçmen bilgi kağıtlarının oy verme gününde sahiplerine verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edileceğini söyledi. Bu seçimde bilgi kağıdının öneminin daha da arttığına işaret eden Em, kimliğinde TC kimlik numarası olmayan seçmenin seçmen bilgi kağıdı ile oy kullanabileceğini bildirdi.

Em, engelli ve 75 yaş üstü vatandaşların, sandık kurulan binaların giriş katlarında oylarını kullanabilmeleri için gerekli önlemlerin alındığını da kaydetti.

secim.mynet.com

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
Sandıkta silinen kaleme dikkat!
« Yanıtla #6 : Haziran 07, 2011, 12:48:59 ÖS »
E-postamda bir yazı, AKP"li sandık görevlilerinin yapabaileceğine ihtimal veriyor musunuz deseler ben evet derim.

Çok mu uç örnek, çok mu şüphecilik, çok mu zor?

Çok zor görünüyor ama takıyye sanatçıları İmam Hatiplerden çıktığına göre ve sandığın başında onlardan bol miktarda olacağına göre bence önleminizi alın uyarısı çok yerinde.
A. Dursun
******

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=G7TIWMRbpp0" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=G7TIWMRbpp0</a>


Sandıkta silinen kaleme dikkat!
Bir-iki saat sonra mürekkebi uçup giden kalem verilme olasılığına karşı, sandığa kendi kaleminizle gidin.
Tutanağı kendi kaleminizle imzalayın.
 
Çünkü mürekkep uçtuğunda, oy vermemiş sayılırsınız.
Oy vermemek, secim sistemimize göre birinci partiye oy vermektir.
Sandığa kendi kaleminizle gidin!

Silinen kalemler için örnekler.
http://www.mikrokameralar.com/yazisi_silinen_kalem.htm   

http://www.onlineshopx.com/silinen-kalem-murekkebi-ucan-kalem-188?keyword=Silinen%20T%C3%BCkenmez%20Kalem&category_id=0
 
http://urun.gittigidiyor.com/Yazisi-1-Saat-Sonra-Silinen-Tukenmez-Kalem_W0QQidZZ33090997

Çevrimdışı nurhan

 • KATILIMCI
 • **
 • İleti: 353
 • Puan: +54/-1
 • Cinsiyet: Bayan
 • Ne Mutlu Türk"üm Diyene!
Ynt: Sandıkta silinen kaleme dikkat!
« Yanıtla #7 : Haziran 07, 2011, 08:03:26 ÖS »
Bu kalemlerin satılmasına izin vermemeleri gerekmez mi?
Mizah dergilerini, kitapları yasaklamak yerine mürekkebi silinen kalemleri yasaklamaları daha faydalı olmaz mı?

Çevrimdışı ahmetdursun

 • KURUCU
 • KATILIMCI
 • *
 • İleti: 21.712
 • Puan: +98/-5
 • Cinsiyet: Bay
  • Her yaş güzeldir.Değerini geç anlasakta.
LKD’nin SEÇSİS konusunda Basın Açıklaması
« Yanıtla #8 : Eylül 19, 2012, 06:50:16 ÖS »
LKD’nin SEÇSİS konusunda Basın Açıklaması

İnternet Tekonolojileri Derneği,
INETD’nin ve Linux Kullanıcıları Derneği,
LKD’nin SEÇSİS konusunda Basın Açıklaması

12 Eylül Referandum, Halk Oylaması, özgür yazılım, Referandum, SEÇSİS, Ulusal Yargı Ağı Projesi, UYAP, YSK, Yüksek Seçim Kurulu,

SEÇSİS’e  Denetim ve Daha Katılımcı bir Yapı Gerekir!
Seçimler, demokratik sistemin önemli bir parçasıdır. Anayasamız, 79. maddede “seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma görevinin” bağımsız bir yargı organı olan YSK tarafından yürütülmesi emretmektedir.

Daha önceki seçimlerde seçmen kütüklerinde bazı hatalar, son yerel seçimde de seçim sonuçlarının merkeze aktarımı ve  değerlendirilmesi sırasında bazı tıkanıklar yaşanmıştır.

Tüm bunlar, toplumda kaygıların doğmasına neden olmuştur. Bilişim alanındaki sivil toplum kuruluşları  olarak bu kaygıların giderilmesi ve daha saydam bir seçim yapılması konusunda görüş ve önerilerimizi paylaşmayı, toplumsal görevimiz sayıyoruz.2009 Ocağında Ankara Barosunda yapılan açıkoturumda da dile getirdiğimiz gibi, seçim sonuçlarının kayıt altına alınmasını ve duyurulmasını sağlayan SEÇSİS’in (Seçim Sisteminin), Türk bilişim uzmanları tarafından üretilmiş güvenli bir sistem olduğunu düşünüyoruz.

Bu sistemi geliştirme ve işletme sorumluluğunu taşıyan uzmanların teknolojinin olanak verdiği bütün güvenlik önlemlerini aldığını düşünüyoruz.

Ancak bunun bağımsız denetleyiciler tarafından doğrulanmasının; yazılım, donanım ve iletişim ağı altyapısının uzman gözüyle incelenmesinin, teknik deyimi ile güvenlik ve bütünlük denetlemesini  (audit)  zorunlu görüyoruz. Bu önerimiz, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) uygulaması dahil tüm  kritik sistemler için de geçerlidir.

Kamuoyunda en ufak bir tereddüt  olmaması için bu tür bilişim sistemlerinin, hem üretim hem de işletim aşamasında uzmanlarca denetlenmesi, bu denetimlerin dönemsel (periyodik) olarak yinelenmesi, sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gerekir.

Kamuoyunda herhangi bir kuşku, bir ikirciklik olmaması için YSK’nin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının  üzerine düşen görevler de vardır.
YSK’nin  sandıklara ait ham verileri, internet  ortamında “il-ilçe-sandık” ayrımında yayımlamasında büyük yarar vardır. YSK’nin bu bilgileri -en azıdan- siyasi partilere açması gerekir.

Sandık başında, sayım sonuçlarını gösteren tutanakların siyasi parti gözlemcilerine verilmesi, bu tutanakların sandık başında asılması; kamuoyunun kuşkularının giderilmesi, seçimin düzgün yapıldığının doğrulanması açısından büyük önem taşımaktadır. Kendi elindeki tutanaklarla, YSK’nin sitesinden yayımlanan bilgilerin uyuştuğunu gören siyasi partiler, seçimlerin düzgün yapıldığından emin olacaklardır. Siyasi partilerimizin, sandık sonuçlarını, cep telefonu iletileriyle (SMS ile), e-postayla ve/veya tutanağın görüntüsünü (resmini) alarak kendi internet  sitesinde yayımlaması ve çeşitli teknolojilerle kamuoyuna iletmesi  de yurttaşların olası kuşkularını yok etmede önemlidir.

YSK’nin, siyasi partileri ve bağımsız sivil örgütleri  paydaş kabul ederek, yönetişim ilkeleri ışığında işbirliği yapmasının; bu işbirliğini kendi asli görevinden ödün vermeksizin gerçekleştirmesinin ülkemize sayısız yararlar sağlayacağına eminiz.

Bütün kamu kurumlarının  ellerindeki, hassas olmayan tüm verileri kamuoyu ile paylaşmasını, ilgili sektörün sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmasını önemsediğimizi vurgulamak isteriz. Saydam bir yönetim için bu işbirliği ve paylaşım, kurulacak kamu sistemlerinin tasarım aşamasından başlamalıdır.
Bu sistemlerin altyapılarında ve kullanıcı bilgisayarlarındaki araçlarında Özgür Yazılım temelli yazılımların kullanılması da güvenlik ve güvenilirlik açısından önemli başlıklardır.

Açıktır ki kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşların belli ilkeler çerçevesinde işbirliği yapması, ülkemizde katılımcı, saydam  demokrasinin gelişmesinde,  bilgi  toplumuna yönelmekte önemli katkılar sağlayacaktır.

YSK’nin ve tüm kamu kurumlarının, güven duyacağımız bir yönetim ortamı oluşturulması amacıyla dile getirdiğimiz önerileri dikkate alması dileğiyle kamuoyuna duyururuz.

Doç. Dr. Mustafa Akgül                     Volkan Evrin

INETD YK Başkanı                          LKD Genel Sekreteri


tankado.com

 

Son İletiler/Konular

Ynt: Modern Türkiyede Siyasi Düşünce Cilt 1-2-3 Tamamı 9 cilttir. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 11, 2017, 01:04:46 ÖS]


TÜRK KÖYLÜSÜ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ağustos 11, 2017, 12:31:53 ÖÖ]


Hayvan yeminde GDO onayı-Konya Şeker 'GDO yok' dedi ceza aldı. Artık GDO serbest Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 04:32:52 ÖS]


Ynt: ŞOK, ŞOK, ŞOK... YÖK'ten, Güzel sanatlar kapatılıyor genelgesi. Gönderen: ahmetdursun
[Ağustos 03, 2017, 03:41:47 ÖS]


BÜYÜKERŞEN’E KİM SALDIRDI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 30, 2017, 03:13:52 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 28, 2017, 08:42:38 ÖS]


HÖKÜMET Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 21, 2017, 02:07:12 ÖS]


15 TEMMUZ’UN SİYASÎ AYAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 17, 2017, 03:55:43 ÖS]


III.ABDÜLHAMİT’İN AJANDASI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 08, 2017, 06:53:43 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 06, 2017, 07:48:37 ÖS]


HZ ÖMER’İN DEVESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Temmuz 04, 2017, 12:53:44 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Temmuz 03, 2017, 05:41:02 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Haziran 29, 2017, 07:05:44 ÖÖ]


AB'DE SONA DOGRU Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 28, 2017, 09:42:54 ÖÖ]


DİYALEKTİĞİN D’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 24, 2017, 04:51:55 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Haziran 23, 2017, 07:03:20 ÖÖ]


DOĞU PERİNÇEK’E Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 19, 2017, 12:53:46 ÖS]


NATO MERMER Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 17, 2017, 02:16:07 ÖÖ]


ERDEMİR Vakfı yöneticilerine dava açıldı. Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 16, 2017, 12:46:14 ÖÖ]


MEŞRUİYET’İN M’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 14, 2017, 02:11:14 ÖÖ]


Yargıtay, Erdemir Vakfı’nın üye ve emeklilerinden yapılan kesintilerin hırsızlık Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 13, 2017, 01:31:47 ÖS]


Sanki Katar, Türkiye’yi topun ağzına koymak için seçilmiş, elinden geleni... Gönderen: ahmetdursun
[Haziran 07, 2017, 02:09:43 ÖS]


KATAR-MATAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Haziran 07, 2017, 12:55:03 ÖS]


III.ABDULHAMİT’İN 18 BRUMERİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 29, 2017, 04:40:02 ÖÖ]


Şehit polisin arkadaşının kolunda dikkat çeken ayet. Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:22:49 ÖÖ]


Michael Flynn'ın, lobicilik karşılığında aldığı Yarım Milyon Dolar ... Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:14:25 ÖÖ]


Erdoğangiller’e hediye edilen, 25 milyon dolarlık petrol tankeri, Malta Dosyalar Gönderen: ahmetdursun
[Mayıs 28, 2017, 01:09:04 ÖÖ]


Pazarlama Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 18, 2017, 03:15:10 ÖS]


İT BAYTARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mayıs 12, 2017, 06:02:53 ÖÖ]


Paylaşımcılık Gönderen: PLMPLM
[Mayıs 08, 2017, 02:16:36 ÖS]


AKP’nin yediği haltların sorulularına kim bunların hesabını soracak? Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 29, 2017, 02:08:50 ÖS]


MAL MEYDANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 04:11:12 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 26, 2017, 05:16:11 ÖÖ]


ERDOĞAN’I VURACAKLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 24, 2017, 11:38:11 ÖS]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 24, 2017, 06:29:04 ÖÖ]


Ynt: Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: ahmetdursun
[Nisan 24, 2017, 12:09:35 ÖÖ]


Sait Başer ile Orhun Âbideleri ve Türk Töresi Üzerine Söyleşi Gönderen: PLMPLM
[Nisan 23, 2017, 04:58:35 ÖS]


DUR BAKALIM N’OLCEK ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 20, 2017, 02:12:21 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 18, 2017, 07:13:24 ÖÖ]


HAYIRLI OLSUN ! Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 17, 2017, 05:36:37 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 14, 2017, 05:04:59 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 12, 2017, 07:25:38 ÖS]


AÇIK MEKTUP Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 10, 2017, 05:16:36 ÖS]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Nisan 08, 2017, 07:54:54 ÖS]


DEVLET ULUS’A KARŞI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 08, 2017, 03:37:34 ÖÖ]


DEVLET ULUS’A KARŞI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 04, 2017, 02:41:12 ÖÖ]


PARLAMENTARİZMİN P’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Nisan 01, 2017, 05:23:41 ÖS]


DEVLET ULUSA KARŞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 30, 2017, 11:15:00 ÖÖ]


URKUN Kirgizistandan bir ses Gönderen: PLMPLM
[Mart 27, 2017, 05:45:34 ÖÖ]


PISIRIKLIK FELSEFESİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 21, 2017, 03:31:55 ÖÖ]


TRUMP ÖĞRETİSİ ve YENİ DÜNYA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 19, 2017, 08:44:03 ÖS]


DESTİCİ’NİN TESTİSİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 16, 2017, 05:07:50 ÖÖ]


Başkaldırma ve Yarışma Gönderen: PLMPLM
[Mart 14, 2017, 11:43:46 ÖS]


SON ABDÜLHAMİT Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 13, 2017, 12:59:22 ÖS]


HOLLANDA-MOLLANDA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 12, 2017, 05:33:20 ÖÖ]


KATİL KUMA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 08, 2017, 07:33:26 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 05, 2017, 07:07:15 ÖS]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 07:40:35 ÖS]


N’OLACAK ŞU IRAK’IN HALİ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 04, 2017, 02:17:40 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Mart 02, 2017, 05:20:46 ÖÖ]


ULUSAL ÖZGÜRLÜK VE ADALET PROGRAMI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 28, 2017, 11:56:51 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 27, 2017, 11:54:46 ÖS]


MODA MİLLİYETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 24, 2017, 01:01:36 ÖÖ]


NEDEN DEĞİL, ‘NASIL’ BİR HAYIR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 22, 2017, 01:07:56 ÖÖ]


KRİZİN K’SI (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 20, 2017, 12:39:51 ÖÖ]


KRİZİN K’SI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 18, 2017, 03:13:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 11:50:31 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 02:43:04 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 17, 2017, 01:14:00 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 04:59:09 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 16, 2017, 12:42:46 ÖÖ]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 15, 2017, 01:41:35 ÖS]


Ynt: Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:27:26 ÖS]


Ynt: ABDULHAMİT SEVDASI (III) Gönderen: tolonbey
[Şubat 14, 2017, 08:09:46 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:59:25 ÖS]


Ynt: FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 02:37:37 ÖS]


FRANSA’DA BAŞKANLIK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 14, 2017, 06:49:12 ÖÖ]


BÜYÜTME POLİTİKALARI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 09, 2017, 01:51:07 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Şubat 08, 2017, 11:03:36 ÖS]


BOYKOT MU DEDİNİZ ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 08, 2017, 04:36:37 ÖS]


ROMANYA’DA NELER OLUYOR ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 07, 2017, 03:07:57 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 06, 2017, 02:43:22 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 04, 2017, 03:37:54 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 09:11:32 ÖS]


SIC SEMPER TYRANNIS Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 02, 2017, 02:16:28 ÖÖ]


TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Şubat 01, 2017, 01:40:59 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 10:00:19 ÖS]


TÜRKİYE’YE BABALIK MI ? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 30, 2017, 12:57:01 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 26, 2017, 04:12:44 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 26, 2017, 03:20:16 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 25, 2017, 05:53:17 ÖS]


Ynt: Amerikalik mashhur tarixchi olim Hasan Bulent Paksoy Gönderen: PLMPLM
[Ocak 25, 2017, 02:27:35 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 07:39:39 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 24, 2017, 01:22:30 ÖÖ]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR ? (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 23, 2017, 03:40:40 ÖS]


Ynt: Karlovy Vary sehri 98 yildir reklamini « Mustafa Kemal Ataturk »’le yapiyor. Gönderen: PLMPLM
[Ocak 22, 2017, 08:53:36 ÖS]


FELSEFENİN F’Sİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 22, 2017, 06:42:12 ÖS]


AVRASYACILIK NEDİR NE DEĞİLDİR? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 21, 2017, 12:12:10 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (XI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 20, 2017, 05:36:33 ÖÖ]


Ynt: Mustafa KemaL ATATÜRK, Kitap Arşivi. (indir) Gönderen: levo57
[Ocak 19, 2017, 05:44:08 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (X) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 18, 2017, 10:15:36 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 11:45:56 ÖS]


18 MADDELİK YENİ ANAYASA TASLAĞI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 17, 2017, 04:06:59 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VIII) Kültürel Antroploji ‘Evrimcilik’ düşüncesine karşı çık Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 14, 2017, 12:45:12 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 11:29:35 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (VI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 12, 2017, 01:51:44 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (V) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 11, 2017, 12:14:25 ÖÖ]


Ynt: Uzaysal Yönetim 2011 MD göktaşının dünya yakınından geçmesinin anımsattığı Gönderen: PLMPLM
[Ocak 10, 2017, 06:05:33 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (IV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 09, 2017, 11:17:27 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (III) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 08, 2017, 10:49:34 ÖS]


DİL ÜZERİNE NOTLAR (II) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 07, 2017, 12:19:03 ÖÖ]


DİL ÜZERİNE NOTLAR Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 06, 2017, 02:40:39 ÖÖ]


MİLLİYETÇİLİK VE MİLLETÇİLİK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 05, 2017, 12:28:53 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 03, 2017, 01:58:11 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXVI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 02, 2017, 01:49:38 ÖS]


"Sokma akıl, dokuz adım gider" Gönderen: PLMPLM
[Ocak 02, 2017, 04:48:06 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ocak 01, 2017, 04:27:12 ÖS]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIV) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 31, 2016, 02:41:29 ÖÖ]


BAKIŞ/GÖRÜŞ/GÖRÜNÜŞ (XXIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 30, 2016, 01:24:31 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 09:33:32 ÖS]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XXI) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 28, 2016, 03:00:50 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 27, 2016, 01:35:17 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XIX) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 26, 2016, 02:20:36 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVIII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 25, 2016, 02:47:09 ÖÖ]


BAKIŞ-GÖRÜŞ-GÖRÜNÜŞ (XVII) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Aralık 24, 2016, 12:33:18 ÖÖ]