Gönderen Konu: İran'da şok tartışma! 10 yaşındaki kız çocukları evlendirilsin...  (Okunma sayısı 1192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özkan özgür

• KURUCU
  • KATILIMCI
İran'da şok tartışma! 10 yaşındaki kız çocukları evlendirilsin...

Uluslararası kamuoyu İran parlamentosunda 10 yaşın altındaki kız çocukların evlenmesinin önünü açan bir öneriyi tartışıyor.

Parlamentoya göre 10 yaşın altındaki çocukların evlenmesinin yasaklanması İslami kurallara aykırı. İnternette parlamentoya karşı bir kampanya başlatıldı. Tüm dünyaya yayılan dilekçe, İran'da 10 yaşın altındaki kız çocuklarına evlilik yolunu açan yasaya "dur" diyor.

"10 yaşın altındaki kız çocuklarının evlenmesinin yasaklanması İslami kurallara aykırı." Bu tartışmalı çıkış İran parlamentosundan...

Parlamento bir açıklamasında "10 yaşın altındaki kız çocuklarının evlenmesinin yasaklanması illegal" diyor.

Yani bir anlamda 10 yaşından küçük kızlara evlilik yolunu açan yasa için düğmeye basılıyor.

Uluslararası kamuoyu tepkili. Bu tepki de internet üzerinden bir kampanya ile dile getiriliyor. Bu dilekçe, İran yönetimine "10 yaşın altındaki kızlar için evliliği yasallaştırmayın" diye sesleniyor. Sadece başlık değil, fotoğraftaki kız çocuğunun gözleri de o yakarışı taşıyor.

Dilekçede 10 yaşın altındaki kız çocuklarının evliliğe hazır olmadığı vurgusu var.

O yaştaki kız çocuklarının cinsel ilişki ve çocuk taşımak için çok küçük olduklarının altı çiziliyor.

"Şeriat kuralları bu yasayı destekliyor" diyen İran parlamentosuna Kuran'dan alıntıyla örnek verilmiş.

Kuran'da "9 yaşındaki çocukların evliliğin 'güçlü taahhüdünü' anlayamayacakları"na yönelik sözler anımsatılmış.

Böyle bir yasa ile çocuk istismarı, pedofili ve tecavüzün yasal hale geleceği yönünde uyarılar yapılıyor.

40 bin imza toplanınca dilekçe, İran parlamentosuna gönderilecek.

İmza sayısı 36 bini geçmiş durumda.

1979 İslam devriminden önce İran'da kız çocukları için evlilik yaşı 16'ydı.

18 yaşındaki gençler yetişkin sınıfına girmiyordu. Ancak devrim sonrası yasalarda ergenlik başlama yaşı kızlar için 9, erkekler için 15 olarak kabul ediliyor. (CNN)
''Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladımı, artık hiç bitmez!''

Çevrimdışı özkan özgür

• KURUCU
  • KATILIMCI
IRAN "ANTI EMPERYALIST" OLSA NE YAZAR!
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2012, 04:08:25 ÖS »
İran'da kadınlar artık mühendis olamayacak

İran'da kadınların mühendislik, işletme, nükleer fizik, arkeoloji gibi 77 bölümde eğitim alması yasaklandı.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- İran Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı, ‘mezun olduklarında iş bulamadıkları’nı öne sürerek 77 lisans bölümünde kadın öğrencilerin eğitim almasını yasakladı.

Kontenjanların yüzde 65’ini doldurarak üniversite giriş sınavında daha başarılı olan kadınlara getirilen bu kısıtlama insan hakları savunucularının yanı sıra milletvekillerinin de tepkisini çekti.

Yeni düzenlemeye göre İran’ın 36 üniversitesinde İngiliz edebiyatı, İngilizce tercümanlık otel işletmeciliği, arkeoloji, işletme, bilgisayar bilimi, nükleer fizik, elektrik ve endüstri mühendisliğinin de aralarında bulunduğu 77 lisans bölümü sadece erkek öğrencilere açık olacak.

Ebadi BM'ye başvurdu

İran’ın dört bir yanında çok sayıda yerleşkesi olan Petrol Endüstrisi Üniversitesi ise artık hiçbir bölümüne kadın öğrenci kabul etmeyeceğini açıkladı. İngiltere’de sürgünde bulunan Nobel Ödüllü İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi, karara tepki göstererek Birleşmiş Milletler’e (BM) başvurdu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pilay ve BM’nin İran İnsan Hakları Özel Raportörü Ahmed Şahid’e mektup yazan Ebadi, düzenlemenin asıl amacının İran’da kadın hakları hareketini zayıflatmak olduğunu söyledi.

Ebadi mektubunda, “Bu karar kamu alanındaki varlıklarına tahammül edemediği için kadınları evlere kapatmayı isteyen İslam Cumhuriyeti’nin izlediği politikanın bir parçasıdır. Amaç, kadınları muhalefet etmek ve haklarını talep etmekten vazgeçirmektir” dedi. Karara tepki gösteren bir grup milletvekili de bilim ve yüksek eğitim bakanı yardımcısını açıklama yapmak üzere parlamentoya çağırdı.

Yüzde 65 ile kadın öğrencide birinci

Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Kamran Daneşçu ise sadece erkeklere açık olan bölümlerin üniversitelerde ‘denge’ yaratmak için gerekli olduğunu söyledi. Bakanlık yetkilisi Sayid Abdulfazıl Hassasini ise “Tarım ya da madencilik gibi bazı alanlar kadın doğasına uygun değildir. Geçmişteki deneyimlerimiz kadınların mezun olsalar bile bu alanlarda aktif olarak çalışmadıklarını gösteriyor” ifadesini kullandı.

UNESCO’nun verilerine göre, dünyada kadın üniversite mezunlarının erkeklere oranının en yüksek olduğu ülke İran. Son dönemde, normalde erkeklerin çoğunlukta olduğu fizik ve mühendislik gibi alanlarda da kadın öğrenci sayısı artış göstermişti. İran’ın dini liderleri ise evlilik ve doğum oranlarının azaldığını belirterek bu durumdan rahatsız olduklarını dile getiriyorlardı.
''Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladımı, artık hiç bitmez!''

Çevrimdışı özkan özgür

• KURUCU
  • KATILIMCI
İBDA-C yuvası
« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2012, 05:05:14 ÖS »
İBDA-C yuvası   
  19 Ağustos 2012 -   

Yurt gazetesi muhabirleri, ‘4-5-6’ yaşındaki çocukları “şeriat” düzenine göre yetiştiren “medreseye” girdi. İstanbul Silivri’deki medrese için müftülük “İyi bir yer” derken Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Kursun kaydı yok’ dedi

Yurt’un haberine göre İstanbul Silivri’de “Bu kadar da olmaz” dedirtecek bir “eğitim” kurumu açıldı. Geçen yıl faaliyete geçtiği öğrenilen Furkan Eğitim ve Kültür Derneği’ne bağlı kurumun “Osmanlı Sıbyan Medresesi” olduğu ortaya çıktı. Yurt muhabirleri medreseye girerek skandalı deşifre etti. Skandalın boyutu bununla da kalmadı. Silivri Müftülüğü, 4-5-6 yaşındaki çocukları hedef alan medresedeki sözde hocalar için “Orası iyi bir yer, zararsız, korkulacak bir şey yok. Anaokulu eğitiminin aynısını veriyor. Çocuklar dini eğitim alıyor. Çevremizde çocuklarını gönderen arkadaşlarımız var. Özel bir kurs olduğu için müftülükle alakası yoktur” dedi.

Furkan Eğitim ve Kültür Derneği ile ilgili yapılan araştırmada Furkan dergisi ve Furkan Vakfı adı altında iki farklı grubun İBDA-C’ye yakın olduğu ortaya çıktı. Medrese hocalarından Havva Aksu, Yurt muhabirine “İsmailağa Cemaat’ine mensubuz, Mahmut Efendi’nin öğrencileriyiz ve öğretilerini aktarmak için uğraş veriyoruz” dedi.

Bunun üzerine Yurt muhabirleri Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne telefonla ulaştı. Yetkili, “Furkan Eğitim ve Kültür Derneği adı altında herhangi bir başvuruda bulunulmamış ve kursun herhangi bir kaydı mevcut değil” açıklamasında bulundu. Furkan Eğitim ve Kültür Derneği’ne bağlı Osmanlı Sıbyan Medresesi, yeni kayıt başvuruları için Silivri’deki tüm caddeleri afişleriyle donatmış. Ancak buna rağmen kurumların “haberdar olmadıklarını” söyledikleri medrese için hukuki bir süreç başlatılmaması da dikkat çeken bir diğer “ayrıntı.”

Diploma değil icazet

Yurt’tan Semra Tatlıpınar’ın aktarımı:

İstanbul Silivri’den haber merkezimize gelen Furkan Eğitim ve Kültür Derneği’nin “Sıbyan Medreseleri” ilanını görünce hemen araştırmaya başladık. İlandaki en dikkat çeken kısım “kız irtibat ve erkek irtibat”ın ayrı olmasıydı. Hemen “kız irtibat” numarasını arayıp bilgi aldık. Ertesi gün, o “medreseye” doğru yola çıktık.

Silivri’ye vardığımızda biraz dolaşıp bilgi edinmeye çalıştık. Öğle saatlerinde irtibat numarasını arayıp ziyaret etmek istediğimizi söyledik. Adres, Mimar Sinan Camisi’nin sokağında tabelasız ve üç katlı bir binaydı. Muhabir arkadaşlarımı medreseye yakın bir yerde bıraktıktan sonra türban ve uygun kıyafetleri giyerek kapıyı çaldım. Kapıyı, üzerinde gecelik, başında türban olan medrese sahiplerinden Havva Aksu açtı. Ayakkabılarımı çıkarıp ikinci kata çıktım. Odada Aksu’nun eşi ve kız kardeşi bulunuyordu. Eşi bir süre sonra bizi baş başa bırakarak çıktı. Ev, dekorasyonuyla bir medreseyi andırıyordu. TV ve bilgisayar yoktu, salon olarak kullanılan odada ise sadece minderler vardı. Tanışma faslı başladı.

Türban için özel bone
Havva Aksu medreseyle ve verdikleri eğitimle ilgili şunları anlattı: “Medreseyi eşimle işletiyoruz, kurs açılınca bir yardımcı daha alacağız. Eğitim setimiz çocuklar için çok uygun. Arapça harfleri tek tek boyayıp öğrettiğimiz kitaplarımız var, bu şekilde yavaş yavaş sevdiriyoruz. İlim, ihlas, iman, peygamber sevgisi, abdesti öğretecek kitaplar kullanıyoruz. Kıyafet olarak Fatih’ten aldığımız uzun kollu, eteği yere değen beyaz renkli elbiseleri giydiriyoruz. Türban alışkanlığı kazandırmak için çocuklara bone takıyoruz. Kitap ve kıyafet için 100 lira istiyoruz. Medrese her gün 10.00 – 15.00 arası açık. Servis her gün evden alıyor, kurs sonunda bırakıyor. Servis ve kurs ayda 175 lira. Ailelerle konuşuyor yemek planı yapıyoruz, herkes haftanın bir günü yemek getiriyor. Geçen yıl da kurs açtık. Önce dualardan başlıyoruz; Sübhaneke’den Fatiha’ya kadar geliyoruz, sonrasında Kuran’a geçiyoruz. Birçok çocuk hatim seviyesinde. Öğrenme hızı çocuğa göre değişiyor, önemli olan ailenin desteği. Bazen çocuğa ödül verilir, bazen de ufak cezalarla ilgisi sağlanır. Genellikle çocuklar yazları Kuran kurslarına gönderilir ama İslam 2 ayda öğrenilemez. İki aylığına Müslüman değiliz. Temeli bu yaşlarda atılmalı. Çünkü çocukların hafızası çok güçlü, İslam’ı aşılmanın en güzel zamanı. Yaşıtlarıyla, İslam ahlakını beraber almaları sosyal yaşamlarını etkiliyor. Devlet okullarındaki eğitim çocukları köreltiyor. Eski sistemde zorunlu eğitim 8 yıldı, orta okuldan sonra çocuğunu okula göndermesen de oluyordu. Şimdi 12 yıla çıktı, o yuaştan sonra Kuran, ilim nasıl öğretilsin.”

İlahiyata karşıyız
İlahiyat mezunu olup olmadığını sormam karşısında ise ilginç bir cevap aldım. Havva Aksu, “Biz o tarz bir anlayışa karşıyız. Medreselerde eğitim görürüz, sonrasında gerekli yerlerdeki hocalarımızdan icazet alırız. Diplomayla işimiz olmaz.” Hocalarının İsmailağa Cemaati’nden Mahmut Efendi olduğuna değinen Aksu’yla birlikte, sohbeti bitirdikten sonra üst kata, kız çocuklarının eğitim aldığı yere çıktık. Mutfak, banyo ve üç odadan oluşan evde, bir oda oyun odası olarak ayrılmış. Odada ufak bir salıncak ve kaydırak var. Evin her yerine dualar ve İslami sözler asılmış. Bir odada oturak olarak minderler yer alırken asıl derslerin yapıldığı oda da ise ufak çocukların içine sığabileceği büyüklükte kutucuklar vardı. Özel olarak yaptırıldığı belli olan kutuların yanları da kapalıydı. Bu kutular, çocukların birbirlerine temas etmemeleri için hazırlanmış. Aksu, kutuları çocukları disipline etmede kullandıklarını söyledi.

Yurt - Semra Tatlıpınar ve Sami Menteş

Son İletiler/Konular

Yazarın Günlüklerinden Bölüm 017 Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Dün, 10:05:29 ÖS]

Kıbrıs’ta müzakerelere siyaset kilidi Bölüm -2- Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Dün, 06:30:22 ÖS]

Hidrokarbon adası Kıbrıs Bölüm -1- Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Dün, 05:16:16 ÖS]

Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: Suzy
[Dün, 03:48:23 ÖS]

Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Dün, 02:48:00 ÖS]

Af edilmeyen Af Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Dün, 01:11:04 ÖS]

Ynt: LAİKLİK İLKESİ /ULUSALCILIK SÖZLÜĞÜ (10) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Dün, 01:07:51 ÖS]

Yazarın Günlüklerinden Bölüm 016 Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Dün, 09:58:23 ÖÖ]

LAİKLİK İLKESİ /ULUSALCILIK SÖZLÜĞÜ (10) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Dün, 02:46:44 ÖÖ]

Yazarın Günlüklerinden Bölüm 015 Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 24, 2014, 01:24:52 ÖS]

Küba dağlarına cami dikeli, Mars’ta camilerin varlığı ortaya çıktı. Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 24, 2014, 12:51:34 ÖS]

Evrensel’in Yolsuzluk Haberciliğine de Dava Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 24, 2014, 12:40:09 ÖS]

Joe Biden'in Ekümenik talebiyle ne ilgisi olabilir? Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 24, 2014, 01:22:43 ÖÖ]

Yazarın Günlüklerinden Bölüm 014 Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 23, 2014, 09:24:05 ÖS]

Rusya Hedef Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 23, 2014, 05:40:34 ÖS]

Din savaşlarının yan görüntüsü olarak Edirne’de Sinagog Tartışması... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 23, 2014, 03:01:54 ÖS]

Arşivleyin... Dersim nedir, ne değildir? Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 23, 2014, 02:21:47 ÖS]

Yazarın Günlüklerinden Bölüm 013 Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 23, 2014, 11:46:15 ÖÖ]

SIĞIRDAKİ SIPA Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 22, 2014, 04:28:21 ÖS]

Senaryo Finansörü ABD Dışişleri'nden Irak'ın Bütünlüğüne Vurgu... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 22, 2014, 11:07:28 ÖÖ]

Sette doğal oluşum.... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 22, 2014, 09:01:22 ÖÖ]

Rusya: Petro-savaş' ta bizde varız... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 21, 2014, 11:10:11 ÖS]

Zor ve Uzun Bir satranç oyunu... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 21, 2014, 06:32:06 ÖS]

‘İSKÂN’ ve ‘SÜRGÜN’ /ULUSALCILIK SÖZLÜĞÜ (9) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 21, 2014, 02:42:50 ÖÖ]

Stres ve İman İlişkisi...... Gönderen: halukgta
[Kasım 20, 2014, 08:50:50 ÖS]

Çok köşelisin be Coni! Gönderen: Meltem yeli
[Kasım 20, 2014, 12:52:24 ÖÖ]

SİSTEM VE UYUŞTURUCU… Gönderen: Mehmet Akkaya
[Kasım 19, 2014, 01:38:30 ÖS]

Türkiye'nin son durumu 'Üçüncü göz' Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 19, 2014, 08:56:28 ÖÖ]

AKP-Almanya’da ‘muta nikahı’ kavgası! Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 19, 2014, 01:28:59 ÖÖ]

Ne güzel kendileri finanse edip kendileri korkuyor... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 18, 2014, 02:37:04 ÖS]

‘BEN SİZE KAN VE GÖZYAŞI ÖNERİYORUM’ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 18, 2014, 01:10:30 ÖS]

Dün ABD Kuvvetleri Irak yasal terörist Birliklerini Eğitmeye Başladı Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 17, 2014, 11:42:13 ÖÖ]

Saldırı Kötü İlişkilerin sebebi mi? Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 16, 2014, 04:34:10 ÖS]

Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: arsivci1
[Kasım 16, 2014, 12:10:16 ÖÖ]

DUALARDA NE İSTENİYOR ALLAH'TAN ? Gönderen: Talat Alp
[Kasım 15, 2014, 10:15:41 ÖS]

‘Beyci Nasıl Geri Alındı’? Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 15, 2014, 04:56:26 ÖS]

GÖRÜLEN İHTİYAÇ ÜZERİNE , BİLİNÇLİ SEÇMEN ARANMAKTADIR ( ! ) Gönderen: Talat Alp
[Kasım 15, 2014, 12:24:48 ÖS]

ÇARESİZ ve ETKİSİZ SEÇMEN KİMLİĞİ Gönderen: Talat Alp
[Kasım 15, 2014, 12:02:24 ÖS]

Türkiye'de Suriyeli Sığınmacılara Tepki Artıyor mu? Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 15, 2014, 09:58:07 ÖÖ]

Tarhan, 'Anadolu'yu Amerika'nın Sesi'ne Anlattı Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 14, 2014, 03:15:19 ÖS]

Ynt: Osmanlı arşiv araştırmaları için destek kaynaklar... Gönderen: demerer
[Kasım 14, 2014, 04:30:13 ÖÖ]

TÜRKİYE’DE CIA'NIN BESLEDİĞİ ÖRGÜTLER - 2013 Gönderen: Mehmet Akkaya
[Kasım 13, 2014, 11:17:50 ÖS]

Tünel'den gelen ses , Hasret Gönderen: Talat Alp
[Kasım 13, 2014, 08:09:11 ÖS]

Suriyeli mülteci krizi senarist tarafından büyüdükçe büyüyor... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 13, 2014, 06:52:15 ÖS]

Senaryolar güncelleniyor Ortadoğu'da ağır suçlamalar Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 13, 2014, 05:34:19 ÖS]

Gizlilik için yapılan gizli sansür; WSJ, Almanya ve Türkiye’yi kapatıyor Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 13, 2014, 05:04:26 ÖS]

ABD’de dini bayram ibarelerine kısıtlama… Gönderen: ahmetdursun
[Kasım 13, 2014, 02:16:25 ÖÖ]

KAZIK KADAR ADAM! Gönderen: Meltem yeli
[Kasım 13, 2014, 12:43:47 ÖÖ]

ATATÜRK’Ü ANLAMAK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 12, 2014, 12:53:36 ÖS]

Yalan Söyleyenler, Doğru Söyleyenlere İnanmazlar. Gönderen: halukgta
[Kasım 12, 2014, 11:48:48 ÖÖ]

Kurtlar sisli havayı sever... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 11, 2014, 09:26:35 ÖS]

Senaryo Yapımcısı ABD askerleri Irak'a ulaştı... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 11, 2014, 05:51:30 ÖS]

İNSAN HAKLARI ve YURTTAŞ HAKLARI /Ulusalcılık Sözlüğü (8) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 11, 2014, 05:41:01 ÖS]

IŞİD Hedeflerine Yoğun Hava Saldırısı Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 11, 2014, 03:36:10 ÖS]

Psikolojik haber; IŞİD lideri Bağdadi’yi Irak güçleri vurmuş olabilir Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 11, 2014, 01:50:32 ÖS]

Silahlandırmak için Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 11, 2014, 12:12:06 ÖS]

Utanmadan sıkılmadan; Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 10, 2014, 07:26:11 ÖS]

peach boy.. Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 10, 2014, 01:14:06 ÖS]

Din sömürüsü atındaki savaşta Eğitim düzeni... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 09, 2014, 06:45:05 ÖS]

Çakallar iş başında; tarih tekerrürden ibarettir... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 09, 2014, 09:51:31 ÖÖ]

‘SOYKIRIMA CEZA’ GETİREN YENİ ‘YASA’ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 08, 2014, 06:26:04 ÖS]

Senarist ABD, Irak'a asker gönderiyor... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 08, 2014, 01:25:10 ÖS]

ABD tarafından yasallaştırılan terörist grubu Peşmerge Kobani’de Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 07, 2014, 12:33:05 ÖS]

Gizli mektup Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 06, 2014, 11:33:30 ÖS]

Yasal terörist, Cemil Bayık: Türkiye, Kürdistan'ın Akdeniz'e açılması Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 06, 2014, 02:02:40 ÖS]

Gören Görüyor !!! Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 06, 2014, 10:39:11 ÖÖ]

DİL ve DESTAN /ULUSALCILIK SÖZLÜĞÜ (7) Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Kasım 05, 2014, 08:36:45 ÖS]

KBY hem IŞİD hem de ekonomik sorunlarla uğraşıyor Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 05, 2014, 06:25:05 ÖS]

Öğrencilere işkence Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 05, 2014, 12:08:29 ÖS]

Günaydın dünya yeni uyandınız biliyoruz yüzünüzü yıkayın... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 05, 2014, 10:26:36 ÖÖ]

ABD'den sen kimsin ulan; Hiçbir zaman özür dilemedim... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 05, 2014, 08:22:56 ÖÖ]

Dünya Şiiler Saldırı Tehdidi Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 04, 2014, 11:44:36 ÖS]

iç savaş çıkarmı ? Gönderen: Talat Alp
[Kasım 04, 2014, 10:25:30 ÖS]

Ynt: TEŞEKKÜRLER DELİKANLILAR Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 04, 2014, 03:12:47 ÖS]

Erdoğan'ın 'Kaç-Amerikan ....lerinin Saray'ı için 1 milyar 370 milyon lira... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Kasım 04, 2014, 02:33:15 ÖS]

Ana Dilde İbadet Konusu Ve Kur'an...... Gönderen: halukgta
[Kasım 04, 2014, 12:27:00 ÖS]

Ynt: İknanın Psikolojisi, Robert Cialdini Gönderen: ysfdiope
[Kasım 03, 2014, 09:52:06 ÖÖ]

BM bir Formül ile uğraşıyor fakat bu zaman diliminden sonra çözümü çok zor... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 31, 2014, 07:41:33 ÖS]

Bakara 174. Ayet Ve Allah ın Uyarısı. Gönderen: halukgta
[Ekim 31, 2014, 04:03:39 ÖS]

Senaryonun Almanya ayağı, kokuyor... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 31, 2014, 03:03:51 ÖS]

Çocuk üzerinde savaş için psikolojik reklam... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 30, 2014, 11:52:11 ÖS]

Doğal olan nedir? Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 30, 2014, 09:38:05 ÖS]

İlk yasal terörist peşmerge grubu Kobani’ye ulaştı Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 30, 2014, 08:20:47 ÖS]

Ynt: Adı resmen Amerikan ............... nin bulunduğu 'saray' Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 30, 2014, 08:00:10 ÖS]

Ynt: Adı resmen Amerikan ............... nin bulunduğu 'saray' Gönderen: Kemal Denizer
[Ekim 30, 2014, 05:31:28 ÖS]

Adı resmen Amerikan ............... nin bulunduğu 'saray' Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 30, 2014, 01:51:22 ÖS]

CUMHURİYET UTANCI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ekim 29, 2014, 12:21:13 ÖÖ]

Bugün en büyük bayramdır. Kutlu olsun... Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 29, 2014, 12:20:08 ÖÖ]

Candan, İLK EŞİNDEN OLAN OĞLUNU DA ERDEMİR’E İŞE SOKMUŞ... Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 28, 2014, 11:20:15 ÖS]

Kdz. Ereğli’ye Hoş geldin İslamofaşizm... Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 28, 2014, 12:22:07 ÖÖ]

Bu robotlar İslam’ı öğrenirse dünyanın yandığı gün demektir...! Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 27, 2014, 06:10:10 ÖS]

Kdz. Ereğli eski başkanı Sayın Posbıyık'a...! Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 27, 2014, 03:27:37 ÖS]

İmam Hatip Lisesi'nin inşaatı tüm engellemelere rağmen son sürat devam ediyor. Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 27, 2014, 02:57:10 ÖS]

O gün Ankara'da hava puslu ve yağışlı idi... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 27, 2014, 11:17:11 ÖÖ]

Aksiyon setinde dram; 13’ü çocuk... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 27, 2014, 11:02:51 ÖÖ]

Ynt: DEDESİNİN KEMİKLERİNi SIZLATTI Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 27, 2014, 01:12:50 ÖÖ]

Yasal Teröristler olan Peşmergenin intikali yarına kaldı... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 26, 2014, 05:51:19 ÖS]

Diktatörün yönettiği Türkiye'nin Ortadoğu rüyası Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 26, 2014, 03:44:48 ÖS]

TÜRK MODELİ’NİN TEMELLERİ Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ekim 26, 2014, 03:34:01 ÖS]

Kuzey Kutbunda Rusya ABD ile Büyük Petrol Rezervi Buldu ama Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 26, 2014, 02:13:44 ÖS]

Setteki senaryo gereği Peşmergeler bu gün sahnede Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 26, 2014, 12:51:20 ÖS]

Eski bir diplomatın sesi Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 26, 2014, 10:50:47 ÖÖ]

DEDESİNİN KEMİKLERİNi SIZLATTI Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ekim 26, 2014, 12:21:35 ÖÖ]

Röportaj: "Gündelik politikalar üretiyor" Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 25, 2014, 09:30:47 ÖÖ]

Cihat kadınlara neden cazip geliyor? Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 24, 2014, 07:46:21 ÖS]

DÜNYA SAVAŞINI KİM ÖNLEYEBİLİR? Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ekim 24, 2014, 02:20:44 ÖS]

IŞİD setinde bulunan figüran Militanı Ölmüş… Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 24, 2014, 01:00:00 ÖS]

İsrail'den Türkiye'ye terör suçlaması var... Gönderen: Cessur Demirali GÜRSU
[Ekim 22, 2014, 08:28:44 ÖS]

PKK VE BDP TABANI BUNLARI BİLMİYOR Gönderen: Mehmet Akkaya
[Ekim 22, 2014, 06:54:39 ÖS]

Ynt: TEŞEKKÜRLER DELİKANLILAR Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 22, 2014, 03:13:27 ÖS]

TEŞEKKÜRLER DELİKANLILAR Gönderen: yoruk
[Ekim 22, 2014, 07:42:26 ÖÖ]

ÇİN ve RUSYA KATILACAK Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ekim 22, 2014, 05:08:39 ÖÖ]

Soygunun yeni şekli, 10 yılda bir kimlik parası 18 TL. Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 21, 2014, 03:46:05 ÖS]

ANLAMAK SEVGİLİM Gönderen: Habip Hamza Erdem
[Ekim 21, 2014, 02:29:54 ÖS]

Ynt: ULUSAL ÇÜRÜMÜŞLÜK ÖLÇÜTÜ Gönderen: Talat Alp
[Ekim 21, 2014, 01:10:11 ÖS]

Kur'an a Bakış Açımızda ki Yanlışlıklar. Gönderen: halukgta
[Ekim 21, 2014, 10:29:20 ÖÖ]

KMÜ’DE BOYNUİNCELİ YÖRÜKLERİNİN DİLİ ARAŞTIRILDI Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 21, 2014, 02:46:45 ÖÖ]

Kedi veya çiğ etten geçen parazit sizi yönetiyor mu? Gönderen: ahmetdursun
[Ekim 21, 2014, 01:42:42 ÖÖ]

Ynt: Bizans kuşatılırken melekler dişimi yoksa erkekmiydi .. Gönderen: Delimemed
[Ekim 21, 2014, 12:42:42 ÖÖ]

Ynt: Orhan Hançerlioğlu, Felsefe Ansiklopedisi Tamamı 7 Cilt. Gönderen: temellica
[Ekim 21, 2014, 12:30:17 ÖÖ]

Bizans kuşatılırken melekler dişimi yoksa erkekmiydi .. Gönderen: Talat Alp
[Ekim 21, 2014, 12:13:13 ÖÖ]

Kur'an ın Emrettiği Namaz, Oruç ve Zekatın Özünü Amacını Doğru Anlamak. Gönderen: halukgta
[Ekim 20, 2014, 08:00:12 ÖS]

Ynt: SON İSTİKLAL GAZİSİNİ DE YİTİRDİK - Talat ALP Gönderen: Talat Alp
[Ekim 19, 2014, 10:06:56 ÖÖ]